Kategorie
Firma Niemcy

Ubezpiecznie dla firmy w Niemczech – co wybrać?

Otwierasz własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. W wielu przypadkach potrzebne będzie Ci ubezpieczenie. Prowadząc własny biznes, zawsze musisz się liczyć z licznymi zagrożeniami, na przykład właściciel floty samochodowej musi brać pod uwagę awarię pojazdu czy kolizję drogową. W takiej sytuacji pomocne jest ubezpieczenie. W tym poradniku powiemy Ci, kiedy jest obowiązkowe i jakie warto wybrać.

Ubezpieczenie osobiste (Privatrisiko) i operacyjne (Betriebsrisiko) w Niemczech

Ochrona przed ryzykiem to sprawa osobista. Z jednej strony każdy przedsiębiorca musi płacić za obowiązkowe ubezpieczenia przewidziane prawem, takie jak ubezpieczenie zdrowotne i opiekuńcze. Z drugiej strony musi zdecydować, co zrobić z pozostałym ryzykiem. Może je zaakceptować lub zmniejszyć, wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Z punktu widzenia ryzyka osobistego szczególnie ważne są ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy. Ryzyko operacyjne jest każdorazowo zależne od modelu biznesowego. Innego ubezpieczenia potrzebują restauratorzy, innego ubezpieczenia właściciele firm produkcyjnych czy logistycznych. Inne z kolei potrzebuje ubezpieczyciel, księgowy czy tłumacz.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą regularnie dostosowywać swoje decyzje w oparciu o aktualne warunki rynkowe i podejmować decyzje związane z zarządzaniem ryzykiem, aby maksymalizować szanse i unikać potencjalnych zagrożeń.

Które ubezpieczenie jest mi potrzebne?

Każdy, kto rozpoczyna własną działalność gospodarczą, musi zdecydować, które komercyjne polisy ubezpieczeniowe są odpowiednie. Zwłaszcza w pierwszych dniach zakładania firmy pamiętaj, aby nie kupować polisy na długi okres. Często pomijane są również koszty składek ubezpieczeniowych ponoszone przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które powinny być uwzględnione w budżecie firmy.

Z drugiej strony nie powinieneś patrzeć tylko na koszty. W przypadku ubezpieczeń dla przedsiębiorców i innych osób prowadzących działalność na własny rachunek należy zwrócić uwagę na zakres oferowanych świadczeń. W przypadku specjalnych pakietów ubezpieczeń dla osób prowadzących lub rozpoczynających działalność gospodarczą konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie pakiety ubezpieczeń w danym pakiecie są naprawdę przydatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy w Niemczech?

Na początek zaznaczmy, że w Niemczech mamy dwa typy ubezpieczenia do wyboru. Państwowe i prywatne. Właściciel firmy powinien zainteresować się ubezpieczeniem prywatnym na Gewerbe. Co to jest Gewerbe wiadomo, to mała własna działalność gospodarcza. Ile kosztuje ubezpieczenie Gewerbe w Niemczech? To trudne pytanie, na które należy odpowiedzieć ostatecznie. Cena zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju prowadzonej działalności, liczby pracowników czy rocznych obrotów firmy. Warto jednak wspomnieć, że w Niemczech odpowiedzialność cywilną można odliczyć od podatku w ramach specjalnego wydatku, co może znacznie obniżyć koszty ubezpieczenia. Należy pamiętać, że cena odpowiedzialności jest nieznaczna w porównaniu z potencjalnymi kosztami, jakie ktoś na Gewerbe może ponieść w przypadku jakiejkolwiek szkody.

Jeżeli chcesz poznać konkrety, to skorzystaj z formularza i powiedz, czego potrzebujesz. W odpowiedzi powiem Ci ile takie ubezpieczenie może kosztować w Twoim przypadku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!