Kategorie
Firma Niemcy

Ubezpieczenie dla firmy w Niemczech

Podczas gdy pracownicy mogą czerpać korzyści z faktu, że pracodawca pokrywa pewne składki ubezpieczeniowe proporcjonalnie, osoby prowadzące działalność na własny rachunek muszą zadbać o własne ubezpieczenie. W większości przypadków osoby prowadzące działalność na własny rachunek również potrzebują dodatkowego ubezpieczenia. Oto przegląd tego, czym one są.

Dlaczego ubezpieczenie jest szczególnie ważne dla osób prowadzących działalność na własny rachunek?

W przeciwieństwie do pracowników, osoby samozatrudnione ponoszą ryzyko biznesowe i osobiste, aby zapewnić sobie środki do życia. Nieobecność związana z chorobą, uszkodzenie mienia w firmie lub spory prawne i poniesione w związku z tym koszty mogą już zagrażać firmie. Jeśli zatrudniasz również pracowników, niezbędne jest odpowiednie ubezpieczenie – dotyczy to w szczególności zawodów, w których istnieje zwiększone ryzyko wypadków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia dla firmy w Niemczech?

Aby określić swoje potrzeby ubezpieczeniowe, osoby samozatrudnione powinny zidentyfikować ryzyka specyficzne dla firmy, aby chronić je w ukierunkowany sposób – w zależności od branży i wielkości firmy. Ważne jest, aby ocenić, które polisy ubezpieczeniowe są z jednej strony istotne dla firmy, a z drugiej dla nas samych.

Jakie ubezpieczenia firmowe są ważne dla samozatrudnionych?

Niektóre ubezpieczenia zdecydowanie należy wykupić na początku założenia firmy w Niemczech, inne można też dodać później, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa firmy.

Przede wszystkim jednak należy zabezpieczyć się przed zagrożeniami, które mogą wyrządzić firmie największe straty finansowe. Aby to zrobić, sensowne jest utworzenie „porządku rankingowego” wszystkich ryzyk, według którego uszeregujesz prawdopodobieństwo wszystkich ryzyk.

Aby uzyskać wstępną ocenę potrzeb związanych z ubezpieczeniem firmy, należy zadać sobie następujące pytania:

 • Gdzie jest ryzyko w mojej firmie?
 • Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tych zagrożeń?
 • Jak poważny jest wpływ tych zagrożeń z perspektywy finansowej?

Firma w Niemczech – ubezpieczenie w skrócie

Każda branża ma swoje osobliwości. Potrzeby ubezpieczeniowe nie są wyjątkiem. Dlatego istnieje podział na branże, a każda z tych wymienionych branży ma inne potrzeby ubezpieczeniowe. W skrócie są to następujące zawody w Niemczech:

 • Zawody budowlane
 • Zawody rolnicze
 • Wspólnoty i stowarzyszenia
 • Rękodzieło
 • Gastronomia
 • Firma Handlowa
 • Działania związane z fizjoterapią, treningami czy psychologią
 • Freelancerzy i usługodawcy

W przypadku wszystkich firm ubezpieczeniowych zalecane jest dostosowanie przez ekspertów, a niektóre firmy ubezpieczeniowe specjalizują się w ofertach specyficznych dla grup zawodowych. Na przykład damy ubezpieczyciel oferuje specyficzne dla branży ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej, które można indywidualnie dostosować do potrzeb klienta. Dlatego w skrócie sklasyfikuj swoją działalność, określ swoje potrzeby, znajdź odpowiedniego ubezpieczyciela, a najlepiej dwóch lub trzech i wybierz najlepszą ofertę. Jeżeli Twoja firma jest nowa, dopiero zaczynasz przygodę jako przedsiębiorca, to wybierz tylko faktycznie potrzebny zakres ubezpieczenia, a w przyszłości, gdy finanse pozwolą na więcej, dołożysz kolejne elementy.

Praca na pół etatu i firma w Niemczech, a ubezpieczenie:

Jeśli oprócz samozatrudnienia jesteś również zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, mogą wystąpić pewne trudności z towarzystwami ubezpieczeniowymi, zwłaszcza z ubezpieczeniem zdrowotnym. Oceniając Twoje zobowiązanie ubezpieczeniowe, ubezpieczyciel sprawdza, czy rzeczywiście jesteś samozatrudniony jako główne zajęcie i jaki jest związek z zatrudnieniem w niepełnym wymiarze godzin.

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz przeanalizować z kimś ofertę ubezpieczyciela, to napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!