Kategorie
Brak kategorii Firma Niemcy Podatki Niemcy

Steuernummer – co to jest i gdzie go znaleźć?

Mieszkając i pracując w Niemczech, musiałeś natknąć się na numery nadawane przez wiele różnych agencji. Jednym z nich jest Steuernummer. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to jest, kiedy jest przyznawane i kiedy jest potrzebne, a także gdzie go znaleźć i jak jest to ważne, żeby wiedzieć o nim chociaż podstawowe informacje.

Steuernummer (St.-Nr.) to numer identyfikacji podatkowej (odpowiednik polskiego NIP) nadawany przez niemiecki Finanzamt od 1 lipca 2007 r. każdemu podatnikowi, który złożył co najmniej zeznanie podatkowe kiedykolwiek lub jakiekolwiek połączenie z urzędem (np. założenie Gewerbe). W przypadku małżeństw nadawany jest wspólny numer identyfikacji podatkowej.

Steuernummer – gdzie go znaleźć?

Numeru NIP należy szukać w lewym górnym rogu każdego pisma wydanego przez niemiecki urząd skarbowy.

Steuernummer pozwalają szybko i łatwo zorganizować procesy związane z rozliczeniem podatku dla konkretnej osoby.

Numer ten jest również wymagany, gdy urząd sprawdza Twoje zeznanie podatkowe.

Co oznaczają liczby w numerze identyfikacji podatkowej w Niemczech?

Numer ten zwykle składa się z 10 lub 11 cyfr (numer identyfikacji podatkowej ma inną strukturę dla każdego kraju związkowego) w następujący sposób: 11/222 (2) / 333 (3) 4.

Pierwsze dwie cyfry wskazują kod kraju związkowego, w którym znajduje się biuro. Kolejna część wykresu wskazuje obszar, na którym znajdują się powyższe obiekty (cztery w Nadrenii Północnej-Westfalii). Z drugiej strony ostatnia cyfra to numer identyfikacyjny (zwykle cztery cyfry, trzy w Nadrenii Północnej-Westfalii), co oznacza, że ​​numer podatkowy jest nadawany osobno. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, która jest obliczana z poprzednich cyfr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!