Kategorie
Podatki Niemcy

Rozliczenie Gewerbe podatkowe w Niemczech

Gewerbe to nazwa niemieckiej jednoosobowej firmy działającej w przemyśle, handlu, usługach lub rzemiośle. Prawie każdy może założyć firmę. To krok, który podejmuje coraz więcej Polaków. Warto jednak pamiętać, że istnieje różnica między zamknięciem konta na umowę o pracę a posiadaniem własnej mikrofirmy.

Obowiązkowy podatek w Niemczech

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech musi złożyć zeznanie podatkowe w lokalnym urzędzie skarbowym. Firmę uważa się za Gewerbe, jeśli jej przychód nie przekracza 17 500 euro w danym roku podatkowym, a przychód nie może przekroczyć 50 000 euro w kolejnym roku. Warto dodać, że ugoda dotyczy wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy nie przekroczyli przysługujących im ulg podatkowych, niezrealizowanych dochodów czy nawet ponieśli straty. Dlatego dobrze zadbać o profesjonalne rozliczenie Gewerbe.

Jak rozliczyć się w ramach Gewerbe?

Rozliczenie polega na złożeniu kompletnego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego (tzw. Finanzamt). Do tego należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochody (np. faktury) oraz inne źródła dochodów z prowadzenia firmy w Polsce i Niemczech.

Podatnicy powinni posiadać dowód założenia własnej działalności gospodarczej, tj. Gewerbeanmeldung. Przedsiębiorcy płacący VAT muszą również pamiętać o złożeniu miesięcznej lub kwartalnej deklaracji VAT (Umsatzsteuervoranmendung).

Kiedy złożyć fakturę?

Rozliczenie Gewerbe za poprzedni rok podatkowy należy składać do 31 lipca danego roku. Możliwe jest osiedlenie się nawet cztery lata temu, ale jest to odradzane, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą. Podatnicy, którzy spóźnią się, mogą otrzymać wezwanie z niemieckiego urzędu skarbowego, a nawet mogą zostać ukarani grzywną. Odpowiedzi od Finanzamtu trwają średnio tygodnie, a nawet sześć miesięcy.

Aby pomyślnie zakończyć całą procedurę, zakończyć w ważnych terminach i nie przegapić żadnych dokumentów, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Rozliczenie firmy w naszmy serwisie:

Potrzebujesz rozliczyć firmę? Mamy w tym doświadczenie i chętnie to dla Ciebie zrobimy! Napisz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!