Rozliczenie firmy budowlanej w Niemczech

Rozliczenie firmy budowlanej w Niemczech. Pytania o obowiązek składania zeznań podatkowych w Niemczech często pojawiają się przy wykonywaniu pracy w Niemczech w ramach polskiej działalności gospodarczej (transgranicznej). Kogo dotyczy ten obowiązek? W tym krótkim poradniku wyjaśniamy co to jest działalność transgraniczna, a także kto musi sie z niej rozliczyć. W skrócie chodzi o Polską firmę budowlaną, która wykonuje niektóre realizacje w Niemczech.

Obowiązek składania zeznań podatkowych w Niemczech dotyczy w szczególności firm budowlanych, które zazwyczaj są już zarejestrowane w niemieckim urzędzie skarbowym w celu zwolnienia z podatku budowlanego (Bauazbugsteuer, Freistellungsbescheinigung).

Księgowość w Niemczech

Obowiązek ten istnieje zawsze wtedy, gdy pracowaliśmy w Niemczech na tyle długo lub w tak „ugruntowany” sposób, że tzw. podmiot w tej samej lokalizacji przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Jeżeli organ podatkowy nie został jeszcze ustalony, złożymy deklarację „zerową”. Niemiecki urząd skarbowy zazwyczaj (po fakcie) dochodzi do wniosku, że nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego i odmawia jego złożenia.

Zobacz więcej o: Prowadzenie księgowości w Niemczech

Odmowa przyjęcia oświadczenia nie oznacza braku obowiązku przekazywania niemieckim organom podatkowym informacji o dochodach pochodzących z Niemiec. Dopóki oświadczenie nie zostanie złożone, urząd może poprosić każdą osobę pracującą w Niemczech (również za granicą) o złożenie odpowiednich dokumentów w późniejszym terminie – i zazwyczaj to robi.

Składając w Finanzamt oświadczenie (brak) wraz z zaświadczeniem z polskiego urzędu skarbowego potwierdzającym zamieszkanie lub siedzibę w Polsce, niemiecki urząd może zdecydować, czy istnieją podstawy do opodatkowania w Niemczech. Następnie urząd podejmuje wiążącą decyzję o złożeniu oświadczenia. Co więcej, bez takiej decyzji polskie firmy z reguły nie otrzymują wspomnianego przedłużenia zwolnienia z podatku budowlanego – Freistellungsbescheinigung.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *