Kategorie
Firma Niemcy

Rejestracja firmy transportowej w Niemczech

Jedną z popularnych form prowadzenia działalności w Niemczech jest firma transportowa. To dobry, dochodowy biznes, który jednak ma też sporą konkurencję. Mimo wszystko, w ostatnich latach sporo Polskich przedsiębiorców decyduje się właśnie na taką formę biznesu w Niemczech. Jaką formę wybrać? Czy to się opłaca? Ile potrzebujesz pieniędzy na start? Wszystko sprawdzisz tutaj.

Oczywiście najważniejszą korzyścią jest nieograniczenie planem mobilnym. Rejestrując firmę w Niemczech, polscy przewoźnicy, którzy mają obecnie rozbudowaną bazę klientów w Niemczech i prowadzą rejsy przybrzeżne, zyskają praktycznie nieograniczony dostęp do tego rynku. Po wykonaniu trzech takich usług nie będzie musiał zamrażać towaru. Jego ciężarówka nie musi wracać do Polski co 8 tygodni, bo krajem rejestracji nie będzie już Polska, a Niemcy. W tym celu musimy wspomnieć o wyższych stawkach za wysyłkę, które oczywiście również odegrały pewną rolę. Wszystko zależy od tego, z jakimi klientami współpracuje operator. Z doświadczenia wiem jednak, że niemieccy kontrahenci płacą więcej firmom zarejestrowanym w Niemczech niż firmom z innych krajów UE.

Forma działalności dla niemieckiej firmy transportowej

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się forma GmbH, polski odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do jego największych zalet należy zmniejszenie ryzyka i odpowiedzialności własności prywatnej. Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponoszą tylko uzgodnione ryzyko kapitałowe i nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Niemieckie przepisy regulujące działalność LLC zakładają wysoki stopień elastyczności w odniesieniu do zakładania LLC. Chodzi nie tylko o uproszczenie formalności przy rejestracji firmy, ale także o udostępnienie tej formy prawnej każdemu, kto myśli o swojej firmie.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech może założyć osoba fizyczna (Ein-Mann-Gesellschaft) nieprowadząca działalności gospodarczej oraz polska spółka. Procedura nie jest skomplikowana. Akcjonariusze lub członkowie zarządu nie muszą być obywatelami niemieckimi. Nie ma ograniczeń dla obywateli UE.

Ile kapitału zakładowego potrzebuje GMBH?

Minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to 25 000 EUR, ale możesz wpłacić 12 500 EUR przed zapłaceniem reszty. Projekt ustawy nie określa wprost, kiedy zostanie wypłacona druga transza kapitału. Można również wnosić wkłady niepieniężne, takie jak przeniesienie własności pojazdu na LLC. W zakresie wyceny wkładów niepieniężnych sąd rejestrowy jest uprawniony do sprawdzenia, czy nie doszło do istotnego przeszacowania wyceny wspólników wkładów niepieniężnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!