Regelbesteuerung to w wolnym tłumaczeniu standardowe opodatkowanie. Zna to każdy konsument i przedsiębiorca, bo to podatek od sprzedaży. O tym, kto ma zapłacić, i ile podatku od sprzedaży do urzędu skarbowego decyduje m.in. opodatkowanie standardowe. Zacznijmy od początku, sprawdź definicję tego podatku, zobacz kto i ile musi go zapłacić.
Regelbesteuerung – definicja
Termin Regelbesteuerung jest częścią podatku od sprzedaży i można go zdefiniować w następujący sposób:
Urząd skarbowy rozróżnia tzw. małych przedsiębiorców, których obroty nie przekraczają określonej kwoty rocznie, oraz „normalne” firmy.Małe firmy nie muszą płacić podatku od sprzedaży do urzędu skarbowego, dlatego nie może on widnieć na fakturze. Z drugiej strony nie możesz odliczyć podatku naliczonego z urzędu skarbowego. Wszystkie firmy, które nie podlegają przepisom dotyczącym małych przedsiębiorstw, podlegają standardowemu opodatkowaniu, czyli Regelbesteuerung. Oznacza to, że podatek od sprzedaży ma być naliczany od całej sprzedaży. Jest to normalna stawka 19% lub obniżona stawka 7%.
Jak działa podatek w Niemczech?
Jeśli jako przedsiębiorca podlegasz standardowemu opodatkowaniu, musisz przestrzegać następujących zasad:
- Każda dokonana transakcja musi zostać rozliczona z podatkiem obrotowym. Oznacza to, że każda faktura musi zawierać zarówno stawkę podatku, jak i kwotę podatku od sprzedaży.
- Oczywiście jako firma nie możesz potrącać tego podatku od sprzedaży, ale musisz go zapłacić w urzędzie skarbowym.
- Z drugiej strony możesz odliczyć podatek naliczony, czyli podatek naliczony to podatek obrotowy, który musisz zapłacić, kupując towary od innych firm.
- W praktyce oznacza to, że trzeba obliczyć różnicę między VAT otrzymanym a zapłaconym podatkiem naliczonym i tę różnicę wpłacić do urzędu skarbowego.
- W zależności od osiągniętego rocznego obrotu musisz składać deklarację VAT w określonych odstępach czasu (np. miesięcznie).
- Jednak małe firmy mogą również zdecydować się na standardowe opodatkowanie podczas rejestracji transakcji po raz pierwszy.
- Ma to sens głównie wtedy, gdy trzeba dużo zainwestować w nowo założoną spółkę, a co za tym idzie, ponieść wysoki podatek naliczony. Po okresie 5 lat możesz ponownie zdecydować, czy chcesz nadal podlegać standardowemu opodatkowaniu, czy też chcesz przejść na regulację dla małych firm, oczywiście tylko wtedy, gdy nie przekroczysz rocznego limitu obrotów.
Czy Regelbesteuerung się opłaca?
Dla młodych przedsiębiorców na początku działalności pojawia się pytanie, czy powinni korzystać z tzw. regulacji małych przedsiębiorstw. Problem ten pojawia się, gdy mało prawdopodobne jest przekroczenie rocznego limitu obrotów w wysokości 30 000 euro. Właściciele małych firm są zwolnieni z podatku od sprzedaży. Oznacza to, że od dochodu nie trzeba płacić do urzędu skarbowego podatku od sprzedaży (z faktur wychodzących), natomiast od wydatku nie można odliczyć podatku naliczonego (z faktur przychodzących nie można odliczyć podatku naliczonego). . Największą trudnością jest więc oszacowanie na początku działalności, czy w bieżącym roku zostanie przekroczony limit obrotów 30 000 euro, czy nie. Niemniej jednak należy natychmiast podjąć decyzję, czy na fakturach będzie widniał podatek obrotowy.
Jeśli klientami są głównie osoby prywatne, decyzja na korzyść regulacji dla małych firm może na pierwszy rzut oka wydawać się słuszna. Należy jednak również zastanowić się, czy i w jakim stopniu inwestycje są dokonywane przed otwarciem firmy, czy później. Aby odliczyć podatek naliczony od takich wydatków przygotowawczych, należałoby złożyć standardowy wniosek o opodatkowanie, a następnie złożyć deklarację zaliczki na podatek obrotowy i wnioskować o zwrot zaliczki na podatek naliczony.
Stosowanie rozporządzenia o małych przedsiębiorstwach oznacza, że nie można ubiegać się o podatek naliczony.
Jeśli klientami są głównie przedsiębiorcy, którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zazwyczaj korzystniej jest, jeśli zdecydują się na zobowiązanie do podatku VAT (wniosek o standardowe opodatkowanie), mimo że są z nim związani na okres 5 lat. Jest to korzystne dla klienta: podatek od sprzedaży nie stanowi dla klienta czynnika kosztowego. W przypadku wybrania zwolnienia z podatku od sprzedaży należałoby uwzględnić w kalkulacji ceny podatek naliczony nie podlegający odliczeniu. Klienci musieliby zatem zapłacić wyższą cenę. Zaletą jest to, że nie ma ryzyka przekroczenia linii małej firmy. Ponadto, jak już wspomniano, można ubiegać się o odliczenie podatku naliczonego.