Niemcy są silne w niemal każdej dziedzinie – od gospodarki, przez technologię i infrastrukturę technologiczną, po sport i turystykę. Pod względem potencjału gospodarczego przodują w Unii Europejskiej i trzecie na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Japonii. Są także największym eksporterem na świecie. Sprawdź jaki pomysł na biznes możesz u nas znaleźć!
Dobre wyniki niemieckiej gospodarki znajdują odzwierciedlenie w poszczególnych branżach, ale zdecydowana większość popytu na pracę również rośnie w porównaniu z poprzednimi latami. Podczas gdy Polacy uzupełniają niedobory siły roboczej w niemal wszystkich branżach, zapotrzebowanie na polskich specjalistów nie zmalało. Niemieckie firmy i rząd robią wszystko, aby skutecznie przyciągnąć Polaków do pracy/zakładania własnych firm w ich kraju.
Wysokie zarobki, dobre warunki socjalne i liczne przywileje rządu w postaci:
- Wysokie zwolnienie, już 9168 euro na osobę w 2019 roku, jeśli małżeństwo jest dwukrotnością tej kwoty, to jest to kwota, którą możemy zarobić bez płacenia podatków,
- Ulgi, które podatnicy mogą odliczać od dochodu
- Zasiłki na dzieci i wydatki związane z edukacją dzieci nawet po osiągnięciu pełnoletności (powyżej 18 roku życia), jeśli dziecko kontynuuje naukę, ale nie pracuje,
- Rodzina i opieka społeczna
- to sposób na przyciągnięcie polskich profesjonalistów do Niemiec.
Chociaż wielu zagranicznych ekspertów przyjeżdża obecnie do pracy w Niemczech, niedobór ekspertów będzie się pogłębiał z powodu zmieniającej się demografii.
Pomysł na Polską firmę w Niemczech
Aby niemiecka gospodarka osiągnęła swój pełny potencjał, powinna przyjmować co najmniej 200 tys. miejsc pracy rocznie. Obecnie brakuje ekspertów i około 500 000 z nich. Co trzeci niemiecki przedsiębiorca podaje brak specjalistów jako największą przeszkodę w rozwoju firmy w Niemczech. Potrzebujesz więc pomysł na biznes w Niemczech? Zobacz kilka przykładów:
- w przemyśle elektronicznym i metalurgicznym
- branża it
- mechanika i technika motoryzacyjna
- w transakcji
- w branży transportowej i logistycznej
- w opiece zdrowotnej i medycznej (np. opiekunowie osób starszych)
- fryzjerzy, kosmetyczki i technicy medyczni.
- turystyka i hotelarstwo
Wymagania dla polskich pracowników/przedsiębiorców w Niemczech
Polacy zainteresowani pracą lub prowadzeniem firmy w Niemczech przekonują, że wymaga to znajomości języka, podczas gdy dla innych praca na podrzędnych stanowiskach jest nielegalna. Tak naprawdę na Polaków czekają różne możliwości pracy, także tych, którzy nie znają niemieckiego. Pracodawcy niemieccy doceniają polskich fachowców i chętnie ich zatrudniają.