Wielu przedsiębiorców oferuje swoje usługi w Polsce i Niemczech. Z biegiem czasu obroty niemieckich imprez zaczęły przewyższać wartość usług świadczonych w kraju. Skłoniło to firmy do zastanowienia się, czy lepiej przenieść firmę do Niemiec i prowadzić interesy w Niemczech (Gewerbe), czy pozostać w Polsce i świadczyć usługi transgraniczne w Niemczech.
Jesteśmy w UE i możemy swobodnie świadczyć usługi. W skrócie oznacza to, że firma z jednego kraju UE może oferować usługi w innym bez konieczności zakładania oddziału, oddziału lub nowej działalności na miejscu. Swoboda świadczenia usług nie jest jednak nieograniczona. Polskie firmy chcące świadczyć usługi na terenie Niemiec powinny spełnić kilka wymogów prawa niemieckiego. Większość tych zobowiązań jest podejmowana przez firmy z branży budowlanej. Przykładowo polska firma świadcząca usługi budowlane w Niemczech powinna:
- Zarejestrować się w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt), by otrzymać numer podatkowy (Steuernummer) oraz zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellung)
- zgłosić się do izby rzemieślniczej (Handwerkskammer), o ile jest to potrzebne – warto dopytać
- uzyskać A1 w ZUS
- dokonać zgłoszenia pracowników (SOKA-Bau, urząd celny / Zollamt)
- rozliczać podatki w Niemczech (VAT, PIT, od pracowników), o ile jest to potrzebne.
Ograniczenie czasowe dla Polskiej firmy w Niemczech
W zasadzie jest brak ograniczenia. Jeżeli firma przestrzega określonych zasad, usługa może być świadczona bezterminowo. Przepisy nie mają na ten czas żadnych ograniczeń, np. po 3 miesiącach musisz założyć firmę w Niemczech. Dlatego świadczenie usług w Niemczech jako polska firma może zająć lata. Nie oznacza to jednak, że dłuższe wykonanie usługi nie będzie wiązało się z określonymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi. Generalnie im dłużej świadczymy usługi na terenie Niemiec bez większych przerw, tym większe jest ryzyko zaciągnięcia dodatkowych zobowiązań prawnych w tym kraju. Dlatego za każdym razem warto skonsultować się z polsko-niemieckim prawnikiem lub niemieckim ekspertem podatkowym w celu wyjaśnienia sprawy. W przeciwnym razie łatwo wpaść w kłopoty. Świadczenie usług w Niemczech, nawet przez dłuższy czas, jest możliwe, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić i jak chronić swoje interesy.
Potrzebujesz więcej informacji?
Mamy dla Ciebie fajny bonus! Przygotowaliśmy krótką animacje, która dosłownie 3 minuty pokażę Ci, na co zwracać uwagę przy prowadzeniu Polskiej działalności gospodarczej na terenie Niemiec.
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Chcesz prowadzić swoją Firmę w Niemczech? Napisz!