Kategorie
Podatki Niemcy

Podatki firma w Niemczech

Jak w każdym kraju prowadzenie firmy wiąże się z kosztami. Stara prawda mówi, że w życiu są pewne dwie rzeczy: podatki i śmierć. W Niemczech system podatkowy jest jednak dużo prościej skonstruowany niż w Polsce. Prowadzenie i rozliczanie firmy jest przez to prostsze. W tym krótkim poradniku dowiesz się, jakie podatki czekają na Ciebie przy prowadzeniu własnej firmy w Niemczech.

Dla osób, które wybrały najpopularniejsze rodzaje działalności, takie jak jednoosobowa firma w Niemczech, czy spółka osobowa, najistotniejsze są trzy podatki. Podatek dochodowy w Niemczech, podatek od działalności gospodarczej i podatek obrotowy.  Zapoznaj się z nimi, ta podstawowa wiedza będzie dla Ciebie wystarczająca, gdy stawiasz pierwsze kroki.

Podatek dochodowy w Niemczech

To jest zysk minus koszt jego uzyskania. W Niemczech nie musisz płacić tego podatku, jeśli Twój roczny dochód jest niższy niż 8600 EURO. Powyżej tej kwoty stawka podatku zaczyna się od 6%, a kończy na 43%. Należy również pamiętać o podatku kościelnym, a w niektórych przypadkach o podatku solidarnościowym. 

Podatek od działalności gospodarczej w Niemczech

W przypadku działalności jednoosobowej lub spółki osobowej podatek naliczany jest od dochodu działalności, który wynosi powyżej 24 500 euro. 

Podatek obrotowy w Niemczech

Jeśli przedsiębiorca wykazuje odpowiednio niski dochód, który zalicza go do tzw. małych przedsiębiorców, wówczas nie musi płacić podatku obrotowego.

Ile zapłacę za podatki w Niemczech?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatek dochodowy należy rozliczać w taki sam sposób jak w przypadku osób fizycznych. Każdy podatnik jest podzielony na odpowiedni przedział podatkowy w zależności od jego sytuacji rodzinnej, np. osoba samotna, rozwiedziona lub owdowiała na pierwszym poziomie i żonaty na czwartym poziomie.

Obciążenia podatkowe mogą się znacznie różnić. Stawki podatku dochodowego wahają się od 14% do 45%. Zależy od wysokości dochodu. W przypadku wierzących ostateczna kwota, którą musisz zapłacić, może wzrosnąć o 8% lub 9% podatku kościelnego. Wysokość podatku dochodowego. Z kolei w zachodnich Niemczech obowiązuje tzw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!