Kategorie
Podatki Niemcy

Podatek budowlany w Niemczech – Bauabzugsteuer

Każda usługa budowlana w Niemczech podlega opodatkowaniu zgodnie z niemieckim prawem o podatku dochodowym. Podatek budowlany, czyli Bauabzugsteuer. W tym artykule dowiesz się między innymi: ile wynosi Bauabzugsteuer, kto musi zapłacić, jak jest naliczany i czy można go ominąć.

Bauabzugsteuer – co to znaczy?

Bauabzugsteuer to tzw. podatek budowlany, potocznie zwany podatkiem budowlanym, który jest szczególną formą podatku dochodowego.

Dlaczego istnieje podatek budowlany?

Podatek ma na celu głównie ograniczenie nielegalnej działalności w branży budowlanej. Został stworzony w celu zabezpieczenia tzw. roszczeń podatkowych. Od 1 stycznia 2002 r. przedsiębiorcy korzystający z usług osób wykonujących roboty budowlane muszą odliczyć 15% kwoty faktury i wpłacić do urzędu skarbowego właściwego dla przedsiębiorców świadczących usługi budowlane.

Jak obliczyć Bauabzugsteuer?

Bauabzugsteuer to 15% kwoty zarobionej przez wykonawcę. Przy obliczaniu musimy wiedzieć, że nawet jeśli rachunek jest kwotą netto, podstawą do obliczenia Bauabzugsteuer jest kwota brutto – czyli do zarobionej kwoty należy doliczyć wirtualny podatek VAT w wysokości 19%. Z tej kwoty należy wówczas obliczyć podatek budowlany.

Co się dzieje, gdy nie płacę podatków w Niemczech?

Jeśli jesteś zleceniodawcą i nie potrącasz tego podatku od swojego podwykonawcy, możesz ponieść kary i inne konsekwencje. Urząd skarbowy być może sprawdził Cię lata temu i jeśli okaże się, że nie zapłaciłeś tego podatku – nakaże Ci go zapłacić za Twojego byłego podwykonawcę.

Podatek budowlany – wyjątek

  • Wyjątkiem są polskie firmy wystawiające rachunki za pośrednictwem europejskich numerów identyfikacji podatkowej. W takim przypadku nie ma „zagrożenia podatkowego”. Taka spółka nie jest zobowiązana do rozliczenia w Niemczech, a zatem nie jest zobowiązana do potrącania żadnego podatku od swojego Bauabzugsteuer, ponieważ takiego podatku nie byłoby.
  • Podatek ten nie może być nam potrącony, jeśli suma rachunku każdego klienta nie przekracza 5 000 EUR – netto. W przypadku przekroczenia tego limitu podatek budowlany musi zostać zapłacony w całości.
  • To samo dotyczy przekroczenia minimalnej kwoty 15 000 EUR rocznie, jeśli odbiorca usługi sprzedaje bez podatku. Właściciele domów na wynajem, którzy prowadzą wyłącznie sprzedaż zwolnioną z podatku, są również uważani za przedsiębiorców. W przypadku wynajmu odliczenie od podatku przysługuje tylko w przypadku wynajmu więcej niż dwóch mieszkań.
  • Jeśli firma budowlana posiada zwolnienie z podatku budowlanego, zwane Freistellungsbescheinigung w Niemczech – klientowi nie przysługuje 15% odliczenie od rachunku firmy. Freistellungsbescheinigung jest wydawany przez niemiecki urząd skarbowy. Przyznawany jest od 3 miesięcy. do 3 lat. Spośród nich najczęstszy jest rok, a po roku należy go odnowić – przedłużyć.

Polecane posty

Podatki firma w Niemczech
Niższy podatek VAT w Niemczech
Gewerbe - Firma w Niemczech - co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!