Kategorie
Firma Niemcy

Odzież robocza w Niemczech a koszty

Odzież robocza: każdy, kto do wykonywania swojej pracy potrzebuje odzieży ochronnej lub innej odzieży roboczej, może odliczyć od podatku związane z tym koszty. Pomarańczowa kurtka ochronna, kombinezon roboczy lub koszula i garnitur – niektóre zawody wymagają określonej odzieży. A to może być całkiem kosztowne, jeśli pracodawca jej nie zapewni. Jednak wielu pracowników może skorzystać z ulg podatkowych.

Za odzież roboczą uznaje się odzież, której praktycznie nie można używać do celów prywatnych. Dotyczy to na przykład obuwia ochronnego, fartuchów laboratoryjnych lub lekarskich , czy też hełmów. Według Izby Doradców Podatkowych w Stuttgarcie, obejmuje to również ubrania noszone w miejscu pracy, które mają ochronić prywatną odzież przed zniszczeniem i zabrudzeniem, takie jak kombinezony robocze, czy fartuchy kucharskie.

Organy podatkowe uznają za odzież roboczą również mundury lub togi noszone przez sędziów i adwokatów.

Noszenie garnituru w pracy nie zapewnia korzyści podatkowych

Natomiast urząd skarbowy regularnie odrzuca wydatki związane z garniturami, marynarkami, czy też bluzkami. Powód: te elementy garderoby mogą być również używane prywatnie. Zostało to zakwestionowane przez małżeństwo pracujące w charakterze mówcy pogrzebowego i towarzyszki w żałobie. Para chciała odliczyć wydatki poniesione na zakup i pranie czarnych bluzek, swetrów i garniturów w łącznej kwocie 2 759 euro za trzy lata podatkowe. Ponieważ urząd skarbowy odmówił, sprawa trafiła do sądu. W ubiegłym roku Federalny Trybunał Finansowy (niem. Bundesfinanzhof, BFH) orzekł, że czarne ubrania noszone przez mówcę pogrzebowego i towarzyszkę w żałobie należy traktować jako odzież cywilną, a koszty z tym związane uznał za niezbędne wydatki na życie prywatne, które zasadniczo nie podlegają odliczeniu od podatku (BFH, sygn. akt: VIII R 33/18).

Możliwość odliczenia od podatku jako kosztów uzyskania przychodu

Odzież robocza zalicza się do środków pracy, które można odliczyć od podatku jako koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wszystkie wydatki związane z pracą, na przykład koszty dojazdu do pracy, dokształcania lub ubiegania się o pracę, składki na związki zawodowe itp. 

Warto wykazać takie wydatki w zeznaniu podatkowym, jeśli ich łączna kwota przekroczyła w bieżącym roku 1 230 euro. Tyle bowiem wynosi kwota ryczałtowa, która jest automatycznie odejmowana od dochodu każdego pracownika – nawet jeśli nie ponosi on żadnych kosztów związanych z wykonywaną pracą. Dodatkowa oszczędność podatkowa występuje zatem tylko wtedy, gdy podatnicy wykażą koszty uzyskania przychodu przekraczające 1 230 euro.

Zamiast wykazywać koszty związane z odzieżą roboczą w zeznaniu podatkowym za pomocą oddzielnych paragonów, równie dobrze można po prostu wpisać kwotę 110 euro na „typową odzież roboczą”. Zwykle jest to kwota akceptowana przez organy podatkowe jako limit nie budzący zastrzeżeń. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie odlicza się żadnych innych środków pracy, a suma wszystkich kosztów uzyskania przychodu jest wyższa niż kwota ryczałtowa wynosząca 1 230 euro.

Sprawdź także: Soka Bau

Koszty prania i suszenia odzieży roboczej także można odliczyć od podatku

Jeśli urząd skarbowy uznał ubrania wykorzystywane w pracy za odzież roboczą, koszty związane z ich praniem również zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

Informacje na temat obliczania kosztów pojedynczych cykli prania można znaleźć w internecie na stronie Lohnsteuerhilfeverein (vlh.de – w polu wyszukiwania należy wpisać „Berufsbekleidung”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!