Kategorie
Podatki Niemcy

Obowiązek podatkowy w Niemczech

Pracując lub prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech, korzystasz z legitymacji swojego statusu zawodowego. Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub masz własną zarejestrowaną firmę w Niemczech, musisz przestrzegać wszystkich obowiązków i przywilejów przewidzianych przez niemiecki system podatkowy.

Obowiązek podatkowy w Niemczech

Każdy, kto legalnie pracuje lub prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech, jest zobowiązany do płacenia podatków i jest zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego zgodnie z ustawą EStG – § 25 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym. Podatnicy wykonujący pracę lub działalność na terenie Niemiec otrzymują z urzędu skarbowego numer podatkowy tzw. Steuer-Identifikationsnummer, który jest wykorzystywany przy składaniu zeznań podatkowych, a także przy składaniu różnego rodzaju zeznań podatkowych i składaniu wniosków o zmianę progów podatkowych czas (jeśli to konieczne lub zalecane).

Klasy podatkowe w Niemczech

Poziomy podatkowe — odpowiedni poziom pomaga uzyskać wysoki zwrot podatku
Niemiecki system podatkowy opiera się na rozróżnieniu 6 klas podatkowych, klasyfikacji podatników oraz sposobie rozliczania się z organami podatkowymi. Powodzenie rozliczenia rocznego i wysokość zwrotu podatku może zależeć od poprawnej przez nas klasyfikacji danego podatku.

I klasa podatkowa w Niemczech – osoby samotne, owdowiały,

II klasa podatkowa w Niemczech– samotne wychowywanie dzieci,

II klasa podatkowa w Niemczech – te, które utrzymują bezrobotnego małżonka,

IV klasa podatkowa w Niemczech– małżonek o podobnych dochodach,

V klasa podatkowa w Niemczech– współmałżonek o wysoce zróżnicowanym dochodzie,

VI klasa podatkowa w Niemczech – co najmniej 2 lokalizacje dochodów

Koszty podatkowe Firma Niemcy

W przeciwieństwie do polskich realiów, niemieckie zwolnienie z podatku jest prawdziwym motywatorem do znalezienia pracy lub prowadzenia biznesu za granicą. Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi obecnie 8 000 zł, podczas gdy w Niemczech jest to ponad 8 000 euro. Oznacza to, że jeśli w ciągu roku podatkowego zarobimy do 8000 EUR, nie zapłacimy żadnego podatku w EUR. Tylko dochód powyżej 8000 euro podlega opodatkowaniu, dzięki licznym odliczeniom lub zniżkom oferowanym przez niemiecki urząd skarbowy.

Polecane posty

Minijob a ryczałt
Gewerbe - Firma w Niemczech - co musisz wiedzieć?
Jak założyć firmę w Niemczech?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!