Kategorie
Podatki Niemcy

Niższy podatek VAT w Niemczech

Nadciągający kryzys energetyczny dotknie wielu odbiorców, w tym restauratorów, którzy już bardzo ucierpieli w ciągu ostatnich kilku miesięcy – tak jak uderzyła w to pandemia koronawirusa. Aby ich sytuacja przestała się toczyć, rząd zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania podatku od wartości dodanej dla smakoszy (7%).

Podatek od sprzedaży musi respektować zasadę jednolitości usług. W przypadku dostawy towarów podlegających 10% stawce podatku, ta stawka podatku ma również zastosowanie do powiązanych usług dodatkowych, takich jak koszty pakowania i wysyłki. Jeśli jednak istnieją dwie podstawowe usługi, należy je oszacować i naliczyć osobno na podstawie stawki podatku od sprzedaży.

Gastronomia Niemcy: Niższy VAT

Restauratorzy nadal mogą korzystać z niższego podatku VAT na żywność. W związku z nadchodzącym kryzysem energetycznym i jego negatywnym wpływem na Niemcy, Rada Federalna podjęła decyzję o zwiększeniu wartości VAT do poziomu 7% do końca 2023 roku. Napoje zostaną wyłączone z zakresu zwolnienia, tak jak miałoby to miejsce po wprowadzeniu zwolnienia.

Po raz pierwszy VAT na żywność w kuchni dla smakoszy został obniżony z 19% do 7%, początkowo dopiero na koniec 2022 roku, niedługo po wybuchu pandemii koronawirusa. W obliczu zbliżającej się kwestii energii minister finansów Christian Lindner zaproponował przedłużenie stawki o 12 miesięcy. Gabinet Rady Federalnej zgodził się w piątek na tę propozycję.

Od momentu zamknięcia w listopadzie 2020 r. lokale gastronomiczne miały niewielkie szanse na skorzystanie z obniżonej stawki podatku, co może uzasadniać przedłużenie ulgi VAT. Pozytywnym efektem ubocznym jest opóźnienie przeprogramowania systemu POS. W rezultacie lipcowe zmiany w kasie i związane z nimi opłaty są tymczasowo niedostępne i zostały przedłużone do 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!