Przy zakładaniu własnej działalności musisz przygotować się, że potrzebne są niezbędne dokumenty do firmy w Niemczech, które musisz przygotować i wykazać w odpowiednich instytucjach. W tym poradniku dowiesz się, jakie formalności czekają na Ciebie i jak szybko je przygotować, by bez problemów otworzyć swoją firmę.
Aby zarejestrować niezależną działalność gospodarczą, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu oraz aktualnej rejestracji. Nasze dane osobowe przekazujemy do kancelarii w postaci formularza. Ponadto konieczne jest ustalenie, czy jest to działalność podstawowa czy pomocnicza. Na przykład, jeśli pracownik jest zaangażowany w działalność gospodarczą oprócz swojej podstawowej pracy, ale nie może z niej żyć, wtedy działalność poboczna ma sens. Jednak każdy, kto planuje jednocześnie zarejestrować działalność gospodarczą
W przypadku swojej pracy powinieneś omówić to najpierw ze swoim doradcą podatkowym.
Ponadto ogłoszenie musi zawierać treść planowanych czynności oraz możliwą liczbę planowanych pracowników. Nie ma sensu definiować działalności zbyt wąsko w opisie oświadczenia, aby uniknąć późniejszych korekt lub ponownej rejestracji, a tym samym uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Po prawidłowym zarejestrowaniu się w Gewerbe otrzymamy tak zwaną Gewerbeschein, licencję na prowadzenie działalności. Ustawa regulująca działalność handlową, Gewerbeordnung (GO) w języku niemieckim, stanowi podstawę działalności handlowej w art. 14.
Gewerbeamt może wspólnie zażądać od nas dodatkowych dokumentów, ale obowiązują bezterminowo. Po złożeniu wniosku jest on nadal są ważne.
Każdy, kto decyduje się na zarejestrowanie firmy, musi oczywiście zdać sobie sprawę, że musi również płacić podatki. Ponieważ rejestracja firmy dowodzi, że działalność jest prowadzona komercyjnie i dla zysku, będziesz oczywiście musiał zapłacić podatek dochodowy i ewentualnie VAT. Zaleca się wcześniejsze omówienie z doradcą podatkowym, czy takie działania są opłacalne jako pomysł na biznes i czy warto zarejestrować firmę. Rejestracja firmy w Niemczech wiąże się również z obowiązkowym członkostwem we właściwej Izbie Przemysłowo-Handlowej – niemieckiej IHK (Industrie- und Handleskammer).
W zależności od branży, w której chcemy działać, możemy potrzebować oficjalnych zgód, pozwoleń, koncesji (np. z urzędów budowlanych, urzędów zdrowia).
Często też wymaga się od nas wykazania się odpowiednimi kwalifikacjami. Niemcy są w tej kwestii bardzo surowe i mają bardziej formalny przemysł niż Polska.
Wszystkie zgody i zezwolenia są płatne i muszą być złożone w odpowiednim urzędzie branżowym przed zgłoszeniem na „Gewerbe”.
Punkt, o którym mowa powyżej. Artykuł 5 Gewerbeordnug w §§ 29 i nast. wskazuje nam, które czynności podlegają wymogowi uzyskania zgody. Jest to zwykle pytanie, które wymaga szczegółowego wyjaśnienia z biurem licencyjnym, czy planowane przez nas działania wymagają takiej zgody.
Zawody takie jak rzemieślnicy wymagają wpisu do tzw. Handwerksrolle, wykazu zawodów prowadzonego przez Handwerkskammer – Niemiecką Izbę Rzemieślniczą, do której wchodzą wszyscy rzemieślnicy pracujący w swojej działalności – wymagający zezwolenia. A potrzeba Handwerksrolle A lub B1 lub B2, w zależności od tego, w jakim rzemiośle się znajdujemy, czy potrzebujemy Meisterbrief, pracę mistrzowską. Jeśli wymaga to pracy magisterskiej, otrzymujemy tzw. Handwerkskarte, certyfikat zawodu.