Kategorie
Firma Niemcy

Mały biznes w Niemczech – Kleingewerbe

Jeśli zastanawiałeś się, jak założyć firmę w Niemczech, być może spotkałeś się z terminami Kleingewerbe, Kleingewerbebetrieb lub Kleingewerbetreibende. Wszystkie te terminy wskazują na małą firmę lub małego handlowca. Status ten daje przedsiębiorcom wytchnienie od bardziej uciążliwych przepisów handlowych. Rozpakujmy poniżej ten rodzaj niemieckiego biznesu.

Co to jest „Kleingewerbe”?

Kleingewerbe („mała firma” lub „mały przedsiębiorca”) może być prowadzona jako Einzelunternehmen (firma jednoosobowa) lub jako GbR. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest przedsiębiorstwem komercyjnym, które nie musi spełniać:

 • HGB (niemiecki kodeks handlowy) lub
 • Inne przepisy „kaufmännisch” (handlowe lub kupieckie).
 • Prawnym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że władze uznają przedsiębiorstwo za „keinen kaufmännisch eingerichteten Betrieb erfordert” („nie musi być zakładane jako przedsiębiorstwo handlowe”).

Gewerbe i inne ważne warunki samozatrudnienia w Niemczech

Cała działalność przedsiębiorcza jest klasyfikowana jako Gewerbe (handel), w tym:

 • Industriebetriebe (przedsiębiorstwa przemysłowe)
 • Handelsbetriebe (przedsiębiorstwa handlowe)
 • Händler (handlowcy/przedsiębiorcy) wszelkiego rodzaju
 • Dienstleister (usługodawcy)
 • Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, w tym Kleingewerbe lub Kaufmann, jest ogólnie określany jako Gewerbetreibender (przedsiębiorca).

Dużym wyjątkiem w samozatrudnieniu w Niemczech są Freiberufler (wolni profesjonaliści), Landwirte (rolnicy) i Forstwirte (leśnicy). Nie są Gewerbetreibender, ponieważ do ich działalności mają zastosowanie specjalne zasady i przepisy.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie jesteś Freiberufler, Freiberufler lub Forstwirte, masz firmę gewerblich i jesteś Gewerbetreibender.

Kiedy firma nie jest małą firmą w Niemczech?

To, czy firma musi być „kaufmännisch eingerichteten Geschäftsbetrieb”, a tym samym nie być Kleingewerbe (mała firma), zależy od wielu czynników:

Rodzaj biznesu

 • Różnorodność produktów, relacji biznesowych i usług
 • Finansowanie zewnętrzne (wykorzystanie i przyznanie)
 • Udział w transakcjach wymiany, czeków i spedycji
 • Szczególnie działalność międzynarodowa
 • Magazynowanie na dużą skalę
 • Obszerna reklama

Rozmiar firmy

 • Wolumen transakcji
 • Aktywa trwałe i obrotowe
 • Liczba pracowników
 • Liczba i wielkość oddziałów
 • Oddziały zagraniczne

Całkowity obrót

Istnieją progi przychodów, których przekroczenie czyni cię prawie Kaufleute. Oznacza to, że Twoja firma musi być „kaufmännisch eingerichteter Betrieb”.

 • Handel detaliczny (Einzelhandel) od 250 000 €
 • Sprzedaż hurtowa (Großhandel) od 300 000 €
 • Produkcja (Produkcja) od 300 000 €
 • Usługi (Dienstleistungen) od 175 000 €
 • Restauracje (Gaststätten) od 300 000 €
 • Branża hotelarska (Hotellerie) od 250 000 €

Jeśli Twoja firma ma charakter sezonowy, urząd skarbowy mierzy swoje dochody nieco inaczej. Oznacza to, że decydujący jest nie roczny obrót, ale przychody w szczytowych okresach.

Wolumen kredytu
Kwoty poniżej 50 000 EUR nie mają zastosowania.

Co jest najważniejsze?

Ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorstwo jako całość ostatecznie decyduje o tym, czy zostanie sklasyfikowane jako „kaufmännisch”, czy nie. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w przypadku Twojej firmy, zasięgnij porady IHK lub dobrego doradcy podatkowego.

Kleingewerbe kontra Kaufleute

Jak sama nazwa wskazuje, Kleingewerbe jest rodzajem Gewerbe (podobnie jak Kaufleute). Ale Kleingewerbe są inne, ponieważ niektóre przepisy ich nie dotyczą. Muszą jedynie przestrzegać BGB (kodeks cywilny), podczas gdy Kaufmann i Kauffrau (pojedyncze wersje liczby mnogiej Kaufleute) muszą przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów HGB (kodeks handlowy).

Innymi słowy, mniejsze firmy nie muszą zmagać się z tak dużą biurokracją, w przeciwieństwie do swoich większych odpowiedników.

Dla kogo idealny jest Kleingewerbe?

Istnieje wiele scenariuszy, w których Kleingewerbe jest idealną formą biznesową. Przyjrzyjmy się im poniżej:

Biznes dodatkowy: Kleingewerbe jest idealny, jeśli chcesz założyć biznes poboczny, ze względu na względną łatwość jego zakładania i prowadzenia.
Testowanie rynku: Ten rodzaj działalności jest dla Ciebie, jeśli chcesz wypróbować pomysł i zobaczyć, co się stanie. Rozsądnie jest unikać kosztownych kosztów początkowych i operacyjnych związanych z innymi formami prawnymi, jeśli chcesz tylko przetestować wody.
Elastyczne godziny pracy: mała firma jest odpowiednia dla osób, które chcą pracować w niepełnym wymiarze godzin, takich jak rodzice. Elastyczność Kleingewerbe służy również studentom i emerytom, którzy chcą robić coś przedsiębiorczego, ale nie na dużą skalę.

Jak zarejestrować Kleingewerbe (mała firma w Niemczech)

Gewerbeamt (biuro handlowe)
Aby rozpocząć działalność jako Kleingewerbe, potrzebujesz najpierw Gewerbeanmeldung (rejestracja handlowa). Można to zrobić w lokalnym Gewerbeamt (biurze handlowym).

Finanzamt (urząd skarbowy)
Po zarejestrowaniu się w Gewerbeamt otrzymasz pismo z Finanzamt (urząd skarbowy). Wypełnienie kwestionariusza podatkowego i przesłanie go organom podatkowym to kolejny krok w procesie konfiguracji.

Izba Przemysłowo-Handlowa (IHK) lub Izba Handlowa (HWK)
Oprócz listu z urzędu skarbowego oczekuj czegoś od IHK lub HWK. Członkostwo w IHK lub HWK jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw gewerblich.

Handelsregister (rejestr handlowy)
Tylko Kaufleute (kupcy) muszą być wpisani do Handelsregister (rejestru handlowego).

Każdy rodzaj Gewerbetreibender (osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) może dobrowolnie zostać wpisany do rejestru handlowego jako właściciel małej firmy. Ale nie rób tego, chyba że masz wyjątkowy powód, ponieważ wiąże się to z dużo większą biurokracją.

Berufsgenossenschaft (stowarzyszenie ubezpieczycieli od odpowiedzialności cywilnej pracodawców)
Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorców jest zarejestrowanie się we właściwym Berufsgenossenschaft (stowarzyszeniu ubezpieczycieli od odpowiedzialności cywilnej pracodawców) – organie odpowiedzialnym za ustawowe ubezpieczenie wypadkowe. Do Ciebie należy skontaktowanie się z nimi, więc upewnij się, że umieściłeś to na swojej liście rzeczy do zrobienia.

Gewerbeerlaubnis (licencja handlowa lub biznesowa)
Jako Kleingewerbe musisz również sprawdzić, czy potrzebujesz specjalnego pozwolenia na swoją działalność. Ma to formę licencji biznesowej. Sprawdź w IHK lub HWK, czy jest to coś, co musisz zrobić.

Twoje imię
Nazwisko
Email
Temat rozmowy
Świetnie! Twoja wiadomość została wysłana. Przeczytamy ją i skontaktujemy się jak najszybciej. Czekaj na maila!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!