Freistellungsbescheinigung – to zaświadczenie, które wydaje niemiecki urząd skarbowy. Do czego służy? Do zwolnienia świadczonych usług budowlanych. Wszystko zgodnie z ustawą § 48d ust. 1 niem. ustawy o podatku dochodowym. W efekcie można otrzymać 100% przysługiwanego wynagrodzenia. Pytanie jednak brzmi, kto może się ubiegać o Freistellungsbescheinigung?
Każdy, kto prowadzi firmę budowlaną w Niemczech, czyli Gewerbe – albo jest na Kleinunternechmer i ma małą firmę do 22 000 wielkości obrotów w ciągu roku. O wniosek może ubiegać się każdy przedsiębiorca zagraniczny, który posiada niemiecki numer podatkowy (tzw. Steuernummer) i pracuje w budownictwie w Niemczech.
Nawet jeśli mamy zwolnienie z podatku budowlanego, czyli Freistellungsbescheinigung – fiskus może je nam cofnąć. Często widzę to w przypadku klientów, którzy zachowują się lekceważąco wobec Finanzamt, co oznacza, że nie przestrzegają wymaganych dokumentów lub mają długi w biurze, które nawet nie zaczęły spłacać. Następnie za karę urząd skarbowy wycofał Freistellungsbescheinigung. Istnieją specjalne zasady regulujące, kiedy dokument może zostać unieważniony przez urząd.
Czy można odzyskać zakazane podatki budowlane?
Aby odzyskać podatek budowlany, musisz złożyć w naszym urzędzie skarbowym Antrag auf Erstattung po zapłaceniu podatku, a urząd skarbowy może nam go zwrócić na podstawie tego dokumentu.
Co jeśli nie pobierzesz tego podatku?
Co jeśli urząd skarbowy zwróci Ci go i nakaże zwrot pieniędzy podwykonawcy, który świadczył Ci usługi? Podwykonawca może „odstąpić” od kwoty wpłaconej przez firmę w odpowiednim piśmie do urzędu skarbowego, stwierdzając, że kwota zostanie przelana na Twoje konto bankowe.