Kategorie
Firma Niemcy

Księgowość w Niemczech dla firmy

Prowadzisz lub otwierasz własną firmę w Niemczech? Prócz wszystkich formalności na pewno zastanawiasz się nad kwestią księgowości. W Polsce ta część nie należy do najprostszych, a jak jest w Niemczech? Dowiedz się najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem księgowości na własny rachunek, lub wykorzystaniem firmy księgowej.

Jeżeli spełnione są ustawowe warunki do założenia stałego zakładu w Niemczech, to w celu zapłaty podatku dochodowego w Niemczech należy prowadzić księgowość zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym sporządzania zeznań podatkowych. Oczywiście te same obowiązki powstają, gdy zakładasz firmę w Niemczech, rejestrujesz działalność gospodarczą pod prawem niemieckim lub jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Wtedy zaczyna obowiązywać obowiązek prowadzenia rachunku i ewentualnie złożenia deklaracji VAT w niemieckim urzędzie skarbowym.

Z praktycznego punktu widzenia dla niemieckiego doradcy podatkowego korzystne jest zajęcie się księgowością. We współpracy z naszymi lokalnymi konsultantami w Niemczech świadczymy usługi reprezentacji na podstawie pełnomocnictwa.

Kiedy firma powinna prowadzić księgowość w Niemczech?

Jeżeli prace budowlane lub montażowe wykonywane są na terenie Niemiec dla pojedynczego klienta w jednej lokalizacji przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, w Niemczech dla celów podatku dochodowego ma siedzibę zakład, to taki dochód uzyskany w Niemczech musi być opodatkowany i ewidencjonowany zgodnie z prawem niemieckim, czyli jest podstawą do sporządzania deklaracji podatkowych.

Kiedy osoba prywatna może prowadzić księgowość w Niemczech?

Nawet osoba bez odpowiednich kwalifikacji może prowadzić niemieckie księgi rachunkowe, ale w tym przypadku osoba ta nie może reprezentować danej firmy w niemieckim urzędzie skarbowym, ani podpisywać deklaracji czy deklaracji w imieniu firmy. Z punktu widzenia odpowiedzialności cywilnej za szkody korzystne jest prowadzenie księgowości przez niemieckiego doradcę podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!