Kategorie
Podatki Niemcy

Koszty uzyskania przychodu w Niemczech

Czy koszty związane z odzieżą roboczą można odliczyć od podatku? Każdy, kto musi korzystać w pracy z odzieży ochronnej lub roboczej, może odliczyć od podatku koszty z tym związane.

Co jest uznawane za odzież roboczą?

Pracownicy, którzy podczas pracy w warsztacie potrzebują niebieskiego kombinezonu roboczego lub szarego fartucha, noszą typową odzież roboczą. Pod pewnymi warunkami koszty z tym związane można odliczyć od podatku. Ale jak to wygląda w przypadku stroju biznesowego? Albo hełmu korkowego i koszuli w kolorze khaki, ponieważ ktoś musi udać się w podróż służbową do tropików? Finanztest informuje, kiedy urząd skarbowy może uznać koszty odzieży roboczej za koszty uzyskania przychodu.

Sprawdź pierwszą część artykułu: Odzież robocza w Niemczech, a koszty

Jeśli po ubiorze można rozpoznać wykonywany zawód, a noszenie odzieży roboczej po pracy praktycznie nie wchodzi w grę, koszty zakupu i prania można odliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Jest to jednak opłacalne tylko wtedy, gdy suma wszystkich kosztów uzyskania przychodu w danym roku jest wyższa od ryczałtu w wysokości 1 230 euro, który jest automatycznie odliczany od dochodu każdego pracownika.

Zamiast wykazywać koszty związane z odzieżą roboczą w zeznaniu podatkowym za pomocą oddzielnych paragonów, równie dobrze można po prostu wpisać kwotę w wysokości 110 euro na „typową odzież roboczą”. Zwykle jest to kwota akceptowana przez organy podatkowe jako limit nie budzący zastrzeżeń. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie odlicza się żadnych innych środków pracy, a suma wszystkich kosztów uzyskania przychodu jest wyższa niż kwota ryczałtowa wynosząca 1 230 euro.

Typowa odzież robocza w Niemczech

Za odzież roboczą uznaje się wyłącznie odzież, której praktycznie nie można używać do celów prywatnych, jak np. mundur wojskowy lub policyjny. Według Izby Doradców Podatkowych w Stuttgarcie obejmuje to również ubrania noszone w miejscu pracy, które mają ochronić prywatną odzież przed zniszczeniem i zabrudzeniem, takie jak kombinezony, fartuchy, ale także obuwie ochronne lub kamizelki odblaskowe. Jeśli szef nie wypłaca nieopodatkowanego dodatku na zakup ani nie zapewnia odzieży bezpłatnie, wszystkie koszty związane z tymi środkami pracy są uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Noszenie garnituru w pracy nie zapewnia korzyści podatkowych

Ciemny garnitur, marynarki lub krawaty, które bankierzy lub prawnicy muszą nosić w biurze, nie zostaną uznane przez urząd skarbowy za odzież roboczą. Ostatecznie te ubrania mogą być również używane prywatnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktycznie są one noszone po pracy.

Zostało to zakwestionowane przez małżeństwo pracujące w charakterze mówcy pogrzebowego i towarzyszki w żałobie. Para chciała odliczyć wydatki poniesione na zakup i pranie czarnych bluzek, swetrów i garniturów w łącznej kwocie 2 759 euro za trzy lata podatkowe. Ponieważ urząd skarbowy odmówił, sprawa trafiła do sądu. W ubiegłym roku Federalny Trybunał Finansowy (niem. Bundesfinanzhof, BFH) orzekł, że czarne ubrania noszone przez mówcę pogrzebowego i towarzyszkę w żałobie należy traktować jako odzież cywilną, a koszty z tym związane uznał za niezbędne wydatki na życie prywatne, które zasadniczo nie podlegają odliczeniu od podatku (BFH, sygn. akt: VIII R 33/18).

Brak wyjątków dla modnej odzieży lub obuwia

Sprzedawczyni w sklepie obuwniczym również poniosła porażkę w sądzie. Chciała ona odliczyć od podatku cenę zakupu butów, ponieważ jej szef zobowiązał ją do zakupienia ich w jego sklepie i noszenia w pracy (sąd finansowy w Münster, sygn. akt: 9 K 3675/14 E). Sąd odrzucił także koszty poniesione przez aktorkę i prezenterkę telewizyjną na zakup modnej odzieży (BFH, sygn. akt: IV R 91-92/87). Również przedstawiciel handlowy, który w ramach podróży służbowej do tropików zakupił hełm korkowy i koszulę w kolorze khaki, przegrał sprawę w sądzie (BFH, sygn. akt: VI R 94/89).

Możliwość odliczenia od podatku jako kosztów uzyskania przychodu

Odzież robocza zalicza się do środków pracy, które można odliczyć od podatku jako koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wszystkie wydatki związane z pracą, na przykład koszty dojazdu do pracy, dokształcania lub ubiegania się o pracę, składki na związki zawodowe itp. Warto wykazać takie wydatki w zeznaniu podatkowym, jeśli ich łączna kwota przekroczyła w bieżącym roku 1 230 euro. Tyle bowiem wynosi kwota ryczałtowa, która jest automatycznie odejmowana od dochodu każdego pracownika – nawet jeśli nie ponosi on żadnych kosztów związanych z wykonywaną pracą. Dodatkowa oszczędność podatkowa występuje zatem tylko wtedy, gdy podatnicy wykażą koszty uzyskania przychodu przekraczające 1 230 euro.

Koszty prania i suszenia odzieży roboczej także można odliczyć od podatku

Jeśli urząd skarbowy uznał ubrania wykorzystywane w pracy za odzież roboczą, koszty związane z ich praniem również zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli pracownik sam pierze swoją odzież roboczą, może oszacować koszty. W tym celu należy ustalić liczbę cykli prania i suszenia w ciągu roku. Koszt cyklu prania jest podany na stronie internetowej Lohnsteuerhilfeverein Vereinigte Lohnsteuerhilfe e.V. Przykładowo, cykl prania tkanin kolorowych w temperaturze 60 stopni w trzyosobowym gospodarstwie domowym kosztuje 41 centów za kilogram prania. Liczba cykli prania w ciągu roku pomnożona przez koszt jednego cyklu daje koszty, które należy ująć w deklaracji podatkowej. Oczywiście ubrania można również oddać do pralni. W takim przypadku w zeznaniu podatkowym uwzględnia się kwotę wyliczoną na podstawie paragonów otrzymanych w pralni. Dla pewności lepiej aby na paragonie oprócz daty i kwoty widniała również informacja o rodzaju odzieży oddanej do czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!