Kategorie
Podatki Niemcy

Kontrole podatkowe w Niemczech

Niemcy bardzo poważnie traktują sprawy fiskalne. Kontrole podatkowe są tam bardzo szczegółowe. Niemieckie organizacje biznesowe narzekają, że średni czas kontroli podatkowej w średnich firmach to 1-3 miesiące. W przypadku małych firm działania powstrzymujące mogą trwać kilka tygodni. Niemiecki system podatkowy jest pod tym względem znacznie lepszy w porównaniu do długości kontroli polskich MŚP.

Warto zaznaczyć, że kontrole podatkowe mogą dotknąć każdą firmę. Zarejestrowane konta zostaną następnie dokładnie sprawdzone przez niemiecki urząd skarbowy. Czasami okazuje się, że przedsiębiorca nie jest w stanie wykazać wpisanych kosztów i odpisanego VAT. W takim przypadku zostaje ukarany za zwłokę w kontroli i traci koszty wliczone w spółkę oraz zapłacony VAT. Tak samo jest w Polsce.

Zobacz także: Rozliczenie Gewerbe 2023

Oszustwa w Niemczech

W Niemczech za oszustwa podatkowe grozi do 10 lat więzienia i grzywna. Ich wysokość zależy od rozmiaru szkody oraz miejsca zamieszkania podatnika. Kary za takie przestępstwa są na ogół wyższe na północy kraju niż na południu Niemiec. W przypadku wstrzymania dochodu należy zapłacić podatek wraz z odsetkami karnymi. Urząd może również nakładać kary za opóźnienia, jeśli przedsiębiorcy nie współpracują podczas kontroli skarbowych.

Aby uniknąć problemów z powyższą sytuacją, przedsiębiorca może pisemnie powiadomić urząd o braku dokumentów w celu przesunięcia terminu zapowiadanej kontroli. Istnieje również agencja, która pozwoli wystawić potwierdzenie zagubienia rachunku. Należy podać jego kwotę i datę wystawienia, nazwę firmy, kwotę podatku oraz przyczynę braku możliwości uzyskania kopii. Biuro powinno potwierdzić te opłaty w momencie dodania do nich potwierdzenia przelewu lub wpłaty.

Kontrola podatkowa w Niemczech: Pamiętaj

Należy pamiętać, że przejście z polskiego systemu podatkowego na niemiecki wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ istnieje między nimi wiele różnic i wiele formalności do spełnienia. Doświadczenie pokazuje, że proces ten trwa co najmniej trzy miesiące. Warto zapoznać się z przepisami i skonsultować z doradcą podatkowym – najlepiej polskim i niemieckim. Powstrzyma cię to przede wszystkim przed tworzeniem dodatkowych trudności i unikniesz błędów i kar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!