Kategorie
Firma Niemcy

Jak zamknąć Gewerbę w Niemczech?

Każdego roku w Niemczech zamyka się około 650 000 firm. Powody takich decyzji mogą być różne. Jednak wszystkie one mają jedną wspólną cechę, a mianowicie to, że zgodnie z § 14 Kodeksu Handlowego (Gewerbeordnung, Niemcy) każdy przedsiębiorca ma obowiązek zgłaszania do urzędu wszelkich zmian w swojej działalności. Dotyczy to również zamknięcia Gewerby.

Kiedy powinienem wyrejestrować swoją firmę w Niemczech?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, musi się wyrejestrować w następujących przypadkach:

  • Zmienił miejsce zamieszkania i tam przeniósł swoją działalność
  • Kończy działalność i nie zrobi tego ponownie
  • Pochodzi z partnerstwa (np. OHG, GbR)

Gdzie powinno zamknąć się Gewerbe?

Gewerbe powinno być zamknięte w zarejestrowanym biurze administracji biznesowej (Gewerbeamt, Niemcy). Generalnie Gewerbe można zamknąć o każdej porze roku.

Wydarzenie oficjalnie kończy się w dniu, w którym biuro podpisze formularz rejestracyjny rezygnacji. Możliwe jest również określenie innej daty wyjazdu niż data dostarczenia formularza do urzędu. Biuro Gospodarcze automatycznie powiadomi Finanzamt. Więc nie musisz tego robić sam.

Jakie dokumenty są wymagane do zamknięcia Gewerby?

Aby zamknąć Gewerbę, wypełnij formularz, aby zamknąć Gewerbę (znajduje się w szablonie). Ponadto w większości przypadków formularze do pobrania można znaleźć na stronie internetowej urzędu. Aby to zrobić, wprowadź hasło „Gewerbeabmeldung” na stronie internetowej swojego biura. Powinien zawierać informacje o firmie. W takim przypadku warto przejrzeć formularze, które wypełniłeś podczas rejestracji w Gewerba, aby nie zapomnieć o żadnej aktywności zgłoszonej w Twojej firmie.

Ile kosztuje zamknięcie Gewerby?

W większości przypadków biuro pobiera opłatę w wysokości 20-25 euro. Płaci się to zwykle na miejscu w urzędzie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli jesteś członkiem, musisz zgłosić zamknięcie Gewerba do IHK. Pamiętaj też, aby zrezygnować ze wszystkich rodzajów umów, które zawierasz prowadząc swoją działalność, takich jak ubezpieczenie, internet itp. Nie zapominaj też, że z czasem będą musieli osiedlać się przez cały rok. Ta firma jest zamknięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!