Kategorie
Firma Niemcy Podatki Niemcy

Gewerbe – Firma w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Zakładając Gewerbe – Firma w Niemczech musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy, między innymi to, że nabywasz odpowiedzialność za długi, czy otrzymujesz status samozatrudnienia. Przeczytaj ten krótki tekst, a nic nie powinno Cię zaskoczyć. Ta wiedza jest konieczna, jeżeli chcesz stać się przedsiębiorcą w Niemczech.

Najczęstszym sposobem dla niemieckich Polaków jest otwarcie „Gewerbe”. Wielu z nas nie zna języka niemieckiego lub nie zna go w codziennej komunikacji. Jeśli jednak chcemy być niezależni, musimy załatwić wiele formalności urzędowych, wypełniać formularze, składać wnioski np. do urzędu skarbowego. Dlatego, zanim zaczniemy realizować nasze plany, najlepiej znaleźć zaufaną osobę lub biuro, które poprowadzi nas przez ten ważny dla prowadzenia własnego biznesu czas.

Firma w Niemczech a długi

Po zarejestrowaniu firmy automatycznie przyjmujemy formę prawną jednoosobowej działalności gospodarczej, chyba że postanowimy inaczej. Musimy również wiedzieć i pamiętać, że sami reprezentujemy naszą firmę i że mamy osobiste i nieograniczone zobowiązania wobec wszystkich naszych aktywów, w tym prywatnych. Oznacza to, że w przypadku zadłużenia mieszkania lub inne nieruchomości, które posiadamy, w tym nieruchomości w Polsce, również zostaną przeznaczone do spłaty.

Nie jest wymagany minimalny kapitał wymagany przez prawo. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia OC lub szkód majątkowych (również dla freelancerów nieprowadzących działalności gospodarczej).

Firma jednoosobowa nie musi działać samodzielnie, ale może mieć dowolną liczbę pracowników. W razie potrzeby można go zarejestrować w rejestrze handlowym. Rejestr przedsiębiorstw to publiczny katalog firm, który zawiera informacje o firmach. Z taką adnotacją jesteś oficjalnie „wyrafinowanym traderem”.

Masz przewagę w udzielaniu pełnomocnictw i transakcji kredytowych. Jednak jako w pełni wykwalifikowany trader jesteś zobowiązany do prowadzenia swojego konta handlowego.

Status samozatrudnienia w Niemczech

Prowadzenie działalności gospodarczej to każda samodzielna, nastawiona na dochód, powtarzalna działalność, taka jak usługi handlowe, rzemieślnicze, cateringowe, pielęgnacyjne czy sprzątające.

Kiedy jest osobą samozatrudnioną? Osoby samozatrudnione to osoby samozatrudnione, które nie podlegają dyrektywom i mają swobodę wyboru miejsca i czasu pracy. Osoby samozatrudnione nie pracują zgodnie z instrukcjami pracodawcy, lecz reprezentują własnych klientów. Wiele osób samozatrudnionych pracuje samodzielnie, bez innych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!