Kategorie
Brak kategorii

Gewerbe a kleingewerbe – czym się różnią?

Małe jest piękne! Cóż za idealnie pasujące powiedzenie do naszego dzisiejszego wpisu. Zobacz czym zasadniczo różni się Gewerbe a Kleingewerbe. Na początek przypomnijmy sobie definicję Kleingewerba, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana w Niemczech z obrotem nie większym niż 17 500 euro w roku poprzedzającym rok obrotowy, podczas gdy przedsiębiorca spodziewa się obrotu nie większego niż 50 000 euro w kolejnym roku prowadzenia działalności.

Czym różni się gewerbe od kleingewerbe?

Tak zwane rozróżnienie Gewerbe a Kleingewerbe uzależnione jest od obrotów firmy oraz obowiązku rejestracji i płacenia podatku VAT w Niemczech. Reguluje to art. 19 UStG (Umsatzsteuergesetz – ustawa o podatku od wartości dodanej) dotyczący zwolnienia Kleingewerbe z podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że jeśli Twój obrót przekroczy 17 500 EUR w pierwszym roku prowadzenia małej firmy, będziesz zobowiązany do zapłaty podatku VAT w kolejnym roku. Dlatego szacując miesięczny obrót firmy na około 1500 EUR, trzeba mieć świadomość, że na dłuższą metę nie uciekniemy od wspomnianych podatków.

Można przyjąć zatem za pewnik, że główne problemy, jakie napotka kleingewerbe w prowadzeniu firmy będą te związane z rozliczaniem podatków w Niemczech.

Jeżeli chcesz, to my możemy pomóc Ci z zakresu:

  • Rejestracji firmy,
  • zameldowania na zasadzie użyczenia adresu zameldowania na terenie Niemiec z pełną obsługą administracyjną firmy,
  • nadanie numeru identyfikacji podatkowej oraz rejestrację płatnika VAT jeżeli konieczna lub tak zdecydujesz,
  • przygotowaniem raportów
  • reprezentacja polskiego przedsiębiorcy przed niemieckimi urzędami

Ile kosztuje założenie firmy w Niemczech?

Założenie własnej firmy w Niemczech nie jest szczególnie skomplikowane, ale z pewnością jest czasochłonne i wymaga zaangażowania i wytrwałości. Jeśli nie mamy czasu lub nie wiemy, jak zrobić pierwszy krok, możemy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy załatwią w naszym imieniu wszelkie formalności. Założenie firmy to dopiero początek, w procesie prowadzenia działalności musisz spełnić wiele naszych obowiązków wynikających z przepisów prawa, w takim przypadku możesz potrzebować specjalistycznej pomocy.

Dobrym pomysłem jest pójście do doradcy. Polacy chętnie oddają pracę biurową i finansową ekspertom. Dzięki nim mogą się rozwijać i dobrze radzić sobie na niemieckim rynku pracy. My działamy od początku do końca, a opłaty są stosunkowo niskie. Jeżeli masz więc pytania, to napisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!