Kategorie
Firma Niemcy

Freiberufler czyli Freelancer w Niemczech

Freiberufler, czyli Freelancer w Niemczech. Zostanie Freiberuflerem jest dla wielu w Niemczech bramą do samozatrudnienia. Ale nie każdy może to zrobić. Aby dołączyć do grona około 1,27 miliona freelancerów w Niemczech, trzeba być pewnym typem profesjonalisty. Zobacz, co musisz zrobić, żeby rozpocząć działalność na własny rachunek w Niemczech.

Co to znaczy być samozatrudnionym w Niemczech?

Wolni strzelcy to „samozatrudniony zawód”, co oznacza „samozatrudniony zawód”. Zawody samozatrudnione dzielą się w Niemczech na trzy główne podgrupy:

  • Wolni strzelcy
  • Małe firmy/komercyjne osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
  • Duże firmy/komercyjne osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
  • (Jak widać, nie ma jasnego sposobu przetłumaczenia tych terminów na angielski, ale mam nadzieję, że zrozumiesz, co oznaczają różne terminy).

„Komercyjni” jednoosobowi przedsiębiorcy to wszystkie osoby prowadzące działalność na własny rachunek, które nie spełniają kryteriów Freiberuflera (wolnych zawodów). Innymi słowy, Twoja firma jest albo „handlem komercyjnym”, albo „liberalnym profesjonalistą”.

Logicznie rzecz biorąc, jeśli prowadzisz działalność typu „gewerblich” (np. jesteś handlowcem), musisz zrobić „Gewerbeanmeldung” (rejestracja transakcji) w „Gewerbeamt” (biurze handlowym).

Różnica między małymi firmami a dużymi firmami zależy od zysku i rocznego obrotu. Mały biznes nie może zarobić więcej niż 30 000 EUR zysku lub ponad 300 000 EUR przychodu rocznie (w zależności od branży).

Wiele osób prowadzących działalność na własny rachunek pracuje jako freelancerzy – słowo to jest czasem błędnie używane jako synonim Freiberuflera.

Freelancer w Niemczech – co warto wiedzieć?

Obciążenie

Odpowiedzialność jest taka sama dla freelancera i przedsiębiorcy. Obaj biorą na siebie nieograniczoną odpowiedzialność całym swoim prywatnym majątkiem.

Rachunkowość

Komercyjni jednoosobowi przedsiębiorcy – czyli freelancerzy prowadzący działalność komercyjną, tj. jednoosobowa działalność gospodarcza – zgodnie z prawem muszą prowadzić konta z podwójnym zapisem. Z drugiej strony, dla drobnych handlowców i freelancerów wystarczy rozliczenie EÜR (księgowanie nadwyżki przychodów).

Podatki freelancer w Niemczech

Wszyscy handlowcy muszą płacić podatek handlowy, podatek dochodowy, dopłatę solidarnościową, podatek od wynagrodzeń i VAT.

Jako Freiberufler możesz zorganizować swoją firmę w dowolnej formie prawnej (freelancer, UG itp.). I masz pewne zwolnienia podatkowe ze względu na swój specjalny status.

Freiberufler kontra freelancerzy (wolni strzelcy)

Wolny strzelec” niekoniecznie oznacza „wolny strzelec”. Paradoks? Masło maślane? Nic bardziej mylnego, zobacz wyjaśnienie.

„Wolny strzelec” wskazuje na sposób pracy. Freelancerzy działają niezależnie i wystawiają faktury za swoją pracę, tak jak robi to firma. Mogą regularnie pracować dla firmy, ale nie ma normalnego stosunku pracy. Na przykład freelancerzy nie otrzymują żadnych świadczeń, takich jak urlopy, ochrona przed zwolnieniem czy płatne zwolnienia chorobowe. Freelancerzy są freelancerami tylko wtedy, gdy prowadzą w ten sposób swoją działalność.

Jakie są wymagania prawne i podatkowe dla freelancerów?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jako freelancer, jest zarejestrowanie się w urzędzie skarbowym. Nie muszą się martwić o rejestrację handlową, ponieważ bycie „wolnym strzelcem” to status, a nie forma prawna prowadzenia działalności.

Możesz między innymi połączyć siły z kilkoma freelancerami jako partnerstwo. Aby uczynić to oficjalnym, zarejestruj się w rejestrze związków partnerskich.

Jako freelancer czerpiesz różne korzyści podatkowe. Z reguły jesteś zwolniony z podatku handlowego i podwójnego księgowania, co znacznie ułatwia prowadzenie księgowości. O ile wystarczy sporządzić EÜR (zaświadczenie o dochodach) i za mniej niż 22 000 € rocznie, wystarczy regularne zeznanie podatkowe (zeznanie podatkowe).

Większość Freiberufler jest również zwolniona ze składek Rentenversicherung („ubezpieczenie emerytalne”) lub może opłacać dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne.

Jednak dla niektórych Freiberufler istnieje Standeskammer (stowarzyszenie zawodowe). W rezultacie członkostwo w systemie emerytalnym jest obowiązkowe, a co za tym idzie składki. Takie zawody są zobowiązane do wstąpienia do izby, np.:

  • Lekarze
  • Notariusze, prawnicy
  • Doradcy podatkowi
  • Architekci pracujący na własny rachunek

W przypadku artystów i publicystów za ubezpieczenie emerytalne odpowiada Künstlersozialkasse (fundusz ubezpieczeń społecznych artystów). Obejmuje również częściowo ubezpieczenie zdrowotne i opiekę długoterminową.

Jeżeli Twój wolny zawód nie jest objęty zakresem Künstlersozialkasse, musisz wybrać między ustawowym a prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!