Kategorie
Firma Niemcy

Firma w Niemczech (Gewerbe) – wady i zalety

Prowadzenie firmy ma swoje wady i zalety. Możesz zapomnieć o stałym systemie pracy, na przykład 8 godzinnym czasie, a potem wolnym. Biznes to praca 24/7. Po pewnym czasie zarobki idą do góry, więc zarobisz więcej niż na etacie, ale kosztem swojego czasu. Dodatkowo im więcej klientów, im więcej zleceń tym więcej problemów. Nie, żebyśmy Cię straszyli, ale własny biznes to głównie rozwiązywanie problemów, z którymi musisz radzić sobie każdego dnia, nawet w weekendy czy święta.

Masz skłonność do prowadzenia biznesu?

Prawdopodobnie myślisz, że jesteś dobry w prowadzeniu własnego biznesu. Jednak niekoniecznie jest to prawdą. Pamiętaj, że prowadzenie firmy wymaga prowadzenia biznesu w wielu obszarach jednocześnie. Na początku trzeba zrozumieć definicje i dobrać odpowiednią formę działalności, podatki oraz postarać się o ewentualne dotacje. Należy również rozumieć koszty prowadzenia biznesu, te koszty są zawsze ponoszone, tylko ich wysokość zależy od tego, jak działa firma.

Oczywiście możesz wesprzeć się z pomocą zewnętrznego podmiotu, np. firmy księgowej, ale wiele problemów musisz rozwiązać sam. Najlepiej więc zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy jesteś gotowy na rozpoczęcie działalności.

Wady prowadzenia firmy w Niemczech:

  • Ryzyko niepowodzenia – nie można zakładać, że biznes spłonie. Nawet najlepsi mogą czasem zawieść, dlatego ważne jest, aby rozważyć tę opcję.
  • Potrzebujesz zebrać fundusze na start-up – rozpoczęcie działalności nie będzie Cię kosztować złotówki, ale będzie kosztować urządzenie takie jak biuro czy magazyn. Czy masz środki na start? Czy wiesz, jak zdobyć swoje oszczędności, kiedy ich nie masz? Może skorzystaj z dofinansowania na firmę w Niemczech?
  • Niestandardowe godziny pracy – Twoja firma będzie wymagała dużo czasu. Jesteś gotowy? Jeśli myślisz, że możesz wyjść i wrócić do domu po 8 godzinach pracy, to się mylisz.
  • Walka o klienta – czy potrafisz przekonać innych? – Bez względu na branżę trzeba pozyskiwać klientów. Jasne, możesz zatrudnić sprzedawcę, ale może to być zbędny koszt na pierwszym etapie Twojej działalności.
  • Podatki – również i w Niemczech czekają Cię deklaracje podatkowe, faktury, rozliczenia i inne formalności. Możesz jednak skorzystać z usług ekspertów, którzy pomogą Ci w ogarnięciu tych wszystkich rzeczy.

Zalety prowadzenia firmy w Niemczech:

Prowadzenie firmy ma wiele wad, ale nie zapominaj też o zaletach. W końcu firmy z powodzeniem działają na polskim rynku, a ich właściciele przyznają, że korzyści z tworzenia dla siebie miejsc pracy to:

  • Poczucie niezależności – Wraz z rozwojem firmy masz coraz więcej czasu dla siebie, a także możesz cieszyć się niezależnością od innych podmiotów.
  • Twórz nowe miejsca pracy – pracujesz dla innych, nie dla siebie.
  • Wysokie dochody – na początku nie możesz na to liczyć, ale im bardziej firma się rozwinie, tym wyższe będą Twoje dochody.

Elastyczne godziny pracy – to Ty jesteś szefem, więc to Ty decydujesz, ile czasu spędzasz w firmie. Znając zalety i wady założenia własnej firmy, czy zdecydowałbyś się na założenie własnej firmy? Rozważ wszystkie możliwości, porównaj za i przeciw, a po przeanalizowaniu wszystkich punktów odpowiesz sobie na pytanie, czy założenie własnej firmy jest właśnie dla Ciebie.

Potrzebujesz wiedzieć więcej? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!