Kategorie
Firma Niemcy

Firma budowlana w Niemczech – czy warto?

Budowanie własnej firmy poza naszym krajem jest teraz łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Trzeba przyznać, że dzieje się tak głównie dlatego, że nasz kraj należy do struktur Unii Europejskiej. Dzięki temu osoby z pomysłami na biznes na potrzeby naszych zachodnich sąsiadów mają możliwość rozwijania ducha przedsiębiorczości.

Zgodnie z prawem właściwym dla polskich firm, mogą one działać na rynku niemieckim tylko przez 180 dni. Również ówczesne przepisy podatkowe nie były dla nich szczególnie korzystne. Właściciele firm zarejestrowanych w Polsce, chcący prowadzić działalność w kraju, są między innymi zobowiązani do: dwukrotnego płacenia podatku VAT – według stawek polskich i niemieckich. Jest to jednak brama dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć biznes poza naszą zachodnią granicą. Działa w Niemczech.

Firma w Niemczech – dla kogo jest to rozwiązanie?

Niemiecki rynek budowlany, podobnie jak Polska, przeżywa obecnie boom. Dlatego jest to najlepszy czas na zaplanowanie swojego biznesu w tym zakresie. Aby jednak prowadzić interesy poza zachodnią granicą, z pewnością warto poznać specyfikę lokalnej gospodarki. Dlatego założenie firmy w Niemczech to świetne rozwiązanie dla kogoś, kto miał już okazję pracować na tym rynku i ma już jakieś kontakty w tej dziedzinie.

Warto pamiętać, że lokalna branża budowlana nieco różni się od naszej. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne odpowiednie licencje lub prawa, które może uzyskać firma zarejestrowana w Niemczech. Dlatego prowadzenie działalności budowlanej w ramach polskiego biznesu może napotkać wiele różnego rodzaju przeszkód. Jeśli więc jesteśmy dopiero na etapie planowania działalności o takim profilu – korzystniejsze może być otwarcie jej bezpośrednio w Niemczech.

Polska Firma budowlana w Niemczech – co warto wiedzieć?

Możesz założyć firmę budowlaną w Niemczech online. Jednak proces rejestracji jest nieco bardziej skomplikowany niż zakładanie działalności gospodarczej w Polsce. Ma to związek z brzmieniem ustawy o rzemiośle, która określa 41 zawodów, do których należy mieć określone uprawnienia. Założenie spółki, m.in. W przypadku prac stolarskich, murarskich, murarskich, dekarskich lub malarskich musisz najpierw uzyskać zezwolenie. Jest to jednak związane z innym stanem. Musisz również należeć do Niemieckiego Związku Rzemieślniczego, a także posiadać kartę rzemieślniczą. Są jednak zawody w branży budowlanej, które nie wymagają takich procedur. Tak więc polska firma budowlana w Niemczech może mieć ślusarzy, glazurników, bruków czy profili zbrojeniowych. Te kierunki nie wymagają licencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!