Prowadzisz małą firmę, czy zwaną inaczej małą Gewerbe w Niemczech? Zapewne zastanawiasz się jak w tej sytuacji wystawić fakturę, która nie zawiera podatku od sprzedaży. W poniższym wpisie dowiesz się najważniejszych informacji, które pomogą Ci sprawnie wystawiać zgodne z przepisami prawa faktury.
Najważniejsze dla małych przedsiębiorców jest to, że faktura nie zawiera określonego podatku od sprzedaży. Jednak na fakturze wymagane są następujące informacje (nie tylko dla małych przedsiębiorców):
- Nazwa i adres sprzedającego i kupującego
- NIP lub NIP (niemiecki: Steuernummer / Umsatzsteueridentifikationsnummer)
- Data wydania
- numer pliku
- Ilość i rodzaj dostarczonych produktów lub zakres świadczonych usług
- Termin dostawy (lub wykonanej usługi)
- Informacje o ustawowych obowiązkach dostawy towarów lub świadczenia usług związanych z nieruchomościami
Mali przedsiębiorcy wystawiają również szczegółowe faktury. Warto też dodać informację, dlaczego faktura nie obejmuje rachunku bieżącego. Na przykład możesz umieścić na nim coś takiego:
„Jako właściciel małej firmy nie pobieram podatku od sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od sprzedaży (§ 19 ust. 1 UStG). Rezygnuję z wniosku o podatek standardowy”
Mała Gewerba – zalety
Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi klientom prywatnym lub przedsiębiorcy, którym nie przysługuje odliczenie od podatku obrotowego, mogą w wyniku tego przepisu uzyskać niewielką przewagę konkurencyjną, o ile czerpią zyski ze swojej działalności. Ponieważ odbiorca końcowy najczęściej porównuje cenę całkowitą (tj. z podatkiem od sprzedaży), mały przedsiębiorca może komunikować potencjalnym klientom „oszczędności”, jakie uzyska nie zwiększając podatku od sprzedaży, oferując w ten sposób tańszy produkt. Jeśli z kolei mały przedsiębiorca najpierw współpracuje z firmą uprawnioną do odliczenia podatku obrotowego, to z ekonomicznego punktu widzenia nic się dla niego nie zmienia.
Mała Gewerba – wady
Możliwość opodatkowania podatkiem obrotowym może przynieść korzyści – dla przedsiębiorców sprzedających swoje usługi innym przedsiębiorcom, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym. Możesz wtedy odliczyć podatek u źródła. W przypadku zakupu przedsiębiorca po prostu płaci cenę netto odpowiedniego towaru.
Największą wadą przepisów dla małych przedsiębiorców jest to, że z informacji (najpóźniej w ofercie lub na fakturze) wynika, że obroty sprzedawcy nie przekraczają 22 000 euro. Z punktu widzenia marketingu może to być szkodliwe, gdyż potencjalni klienci mogą to postrzegać jako oznakę niestabilności finansowej przedsiębiorcy.
Odwrotnie, odstąpienie od stosowania ustawy może być niekorzystne. Przez pierwsze 24 miesiące deklaracje podatku obrotowego składane są do urzędu skarbowego drogą elektroniczną, a rejestracja transakcji gospodarczych jest nieco skomplikowana.
Dodaj komentarz