Kategorie
Firma Niemcy

Dofinansowanie na firmę w Niemczech – krok po kroku

Sprawdź, jakie masz możliwość w przypadku, gdy chcesz otrzymać dofinansowanie na firmę w Niemczech. Jakie procedury muszą zostać spełnione, żeby Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie? Czy czekają Cię jakieś kontrole lub wizytacje? Jakie kroki podjąć, żeby otrzymać takie dofinansowanie? Przeczytaj ten tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Sposób, w jaki niemieckie firmy otrzymują dotacje, różni się w zależności od projektu. Większość środków jest dostępna tylko w wybranym przez Ciebie banku (może to być bank Twojego klienta, np. Sparkasse, Postbank itp.). Dotyczy to wszystkich pożyczek subsydiowanych i większości programów wsparcia finansowego. Banki pośredniczą między przedsiębiorcami, a instytucjami zajmującymi się dystrybucją dotacji. W procesie dofinansowania bank realizuje kredyt, zwalniając w ten sposób daną instytucję odpowiedzialną za jego dystrybucję. Jako banki odpowiadają za ryzyka związane z określoną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że aby otrzymać dofinansowanie, wybrany bank musi najpierw być przekonany o powodzeniu projektu.

O niektóre dotacje, np. mentoring dla przedsiębiorców, można ubiegać się bez udziału banku. Należy jednak pamiętać, że wycofując się z pomocy banku, jednocześnie rezygnujemy z zajmowania się nim, co w niektórych przypadkach może być naprawdę opłacalne, a nawet konieczne.

Choć wymagania projektu i sposób pozyskania dofinansowania są nieco inne, procedury uzyskania dofinansowania są zawsze podobne:

  • Kontrole wewnętrzne dla biznes planów,
  • Wyszukaj pasujące plany dofinansowania,
  • Skontaktuj się z odpowiednią instytucją finansową, zwykle odbywa się to za pośrednictwem banku,
  • Wypełnij niezbędne dokumenty,
  • Złóż wniosek,
  • Zbieraj środki!

WAŻNE! Banki odgrywają ważną rolę w procesie finansowania. Pełnią rolę pośrednika między konkretnym urzędem a osobami ubiegającymi się o dofinansowanie. Ponadto dostarczają niezbędnych informacji zainteresowanym stronom. Ale z drugiej strony należy pamiętać, że banki kierują się własnymi interesami i chcą sprzedawać własne produkty. Jeżeli w danym przypadku marża banku nie jest zaspokojona, bank nie spieszy się z pomocą w zorganizowaniu finansowania. Dlatego ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na opinii banku, ale także pozyskiwać informacje z innych źródeł (takich jak IHK, czy bezpośrednio od agencji odpowiedzialnej za finansowanie).

Doradztwo zagraniczne w Niemczech

Niewiele osób potrafi samodzielnie zrozumieć wszystkie aspekty zakładania własnej firmy. Pomoc z zewnątrz jest bardzo ważna, szczególnie dla tych, którzy zakładają małą firmę i nie mają dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak ta pomoc jest często bardzo kosztowna. Niemiecki rząd zapewnia fundusze na konsultacje przed i po uruchomieniu. Ma to na celu umożliwienie każdemu zainteresowanemu dostępu do informacji niezbędnych do założenia własnej firmy w Niemczech. Ponadto poradnictwo jest również finansowane przez poszczególne kraje związkowe. Ten rodzaj doradztwa finansowego ma na celu:

  • Młode firmy działające na rynku krócej niż dwa lata
  • Firma w trzecim roku założenia
  • Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, niezależnie od wieku
  • Jeśli chodzi o wysokość wsparcia finansowego, np. dla młodych firm, może to być nawet 3200 euro.

Polega na ciągłej profesjonalnej opiece nad konkretną osobą (firmą) do sześciu miesięcy. W tym przypadku firma doradcza pełni rolę trenera, mającego pomóc przygotować się do rozmów o dofinansowaniu, a także zaplanować strategię marketingową lub przygotować analizę rynku. Dodatkowo firmy konsultingowe uczestniczące w programie muszą spełniać określone wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!