Planujesz założyć firmę w Niemczech? Zobacz krok po kroku, co musisz zrobić. Nie martw się, to nie jest trudne. Może początkowo tak się wydaje, ale gdy przeczytasz ten poradnik to zrozumiesz, że wcale tak nie jest! Zawsze też możesz skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. A warto zaznaczyć, że firma w Niemczech daje Ci dużo więcej możliwości niż w Polsce.
Na początku konieczne jest zrozumienie niemieckiego systemu podatkowego. Przedsiębiorcy ponoszą pierwsze wydatki fazy start-up podczas zakładania firmy. Warto zastanowić się nad wsparciem osób, które w profesjonalny sposób poprowadzą Cię przez wszystkie etapy, takich jak Sprzedażajwniemyszne.pl, ułatwi to również wynajem powierzchni biurowej czy magazynowej oraz obniży koszty. Mogą to być wydatki związane z podróżą lub rozmowami telefonicznymi. Warto wiedzieć, że kwoty te podlegają rozliczeniu. Muszą być jednak dokładnie udokumentowane. Wydatki ponoszone w ramach zakładania firmy to tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben. Aby móc je rozwiązać, należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią dokumentację. Po pierwsze, musi to być dokładna lista wszystkich opłat i towarzyszących im faktur. Dodatkowo każda faktura musi określać, w jaki sposób dana opłata ma związek z założeniem firmy.
Oczywiście zakładając firmę należy dokonać rejestracji we właściwym Urzędzie Skarbowym.
Progi dochodowe w Firmie w Niemczech
Jak zakładasz firmę w Niemczech to progi podatkowe musisz znać. Jeśli w pierwszym roku Twoje obroty nie będą większe jak 17,500 Euro, to firma zostanie uznana jako “mały przedsiębiorca”. To z kolei oznacza, że nie musisz wykazywać podatku VAT na wystawianych fakturach. Jednak z drugiej strony medalu – nie możesz odliczyć tego podatku VAT z kosztów. To pokazuje, że jeśli nie czujesz się na siłach, by dobrze tym zarządzać, to skorzystaj z wiedzy ekspertów.
Obroty firmy w Niemczech a rozliczenie podatkowe
Pozostając w temacie rocznego obrotu firmy, warto dodać, że wpływa on także na metodę rozliczenia. Umówmy się, że jesteś z branży budowlanej i masz spory budynek do zrobienia. Jak nie przekroczysz 500.000 Euro w skali roku, to będziesz mieć możliwość złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym o rozliczenie VAT metodą kasową. Co Ci to daje? Płacisz VAT w momencie, gdy klient/kontrahent opłaci Twoją fakturę! A jeśli mowa o VAT, to warto wiedzieć, że w pierwszych dwóch latach prowadzenia działalności w Niemczech, każdy zobowiązany jest do składania deklaracji VAT. Nie trzeba jednak chodzić do urzędu, wszystko można robić online. A gdy dwa lata miną, Twoja firma się utrzyma lub co lepsze – będzie się rozwijać, to takie deklaracje możesz składać na przykład co kwartał, lub raz do roku.
Zakładanie firmy w Niemczech – formalności
Co musisz zrobić na początku? Sprawdź czy nie potrzebujesz koncesji lub pozwolenia. Jak ta, to koniecznie złóż odpowiedni wniosek. To początek Twojej drogi. W kolejnym kroku musisz wpisać się do Rejestru Handlowego. Do niego wniosek składa się w Sądzie Rejestrowym. Pamiętaj: Jak zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, to nie jest to konieczne! Na koniec kwestia ubezpieczenia emerytalnego. W Niemczech jest obowiązkowe. Tutaj także musisz dokonać odpowiednie zgłoszenie. Nie zapomnij także zlokalizować Twojej firmy! Musisz mieć centralę. Może to zrobić na własne mieszkanie, możesz wynająć biuro fizyczne, a możesz wirtualne na przykład przez zaufany serwis doradczy w Niemczech.