Rozważasz założenie firmy w Niemczech? Przez większość czasu jest to jednoosobowa firma, ale w wielu przypadkach firma dobrze prosperuje i ma wyższe obroty, dopóki nie rozważysz rejestracji LLC lub LLC. Jak to zrobić? Kilka wskazówek poniżej.
Company Limited – Niemcy
W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie nazwy firmy oraz innych danych – takich jak wybór prezesa, siedziba, cel działalności, rodzaj finansowania, oczekiwania wobec firmy. Obowiązkowe jest również zakwalifikowanie firmy jako firmy polskiej oraz uregulowanie jej statusu prawnego w Niemczech i przygotowanie odpowiednich dokumentów – warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w takich sprawach.
Company GmbH w Niemczech – Rejestracja
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech jest pierwszą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością na świecie. W 2008 roku zreformowano Ustawę o spółkach 1892 (GmbH-Gesetz). Do głównych elementów reformy należy promowanie tworzenia firm oraz większa konkurencyjność na rynku światowym.
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć wyłącznie niemiecki notariusz. Często nakazuje jej również wpisanie do rejestru handlowego – wtedy zaczyna obowiązywać ograniczenie odpowiedzialności. Jeśli już utworzyłeś LLC, nadszedł czas, aby zarejestrować firmę i przesłać informacje rejestracyjne do urzędu skarbowego. Ile kosztuje budowa zoo w Niemczech? Szacuje się, że stanowią one co najmniej 5% jej kapitału zakładowego.
Zalety niemieckiej spółki
Główną zaletą jest to, że firmy z siedzibą w Niemczech mogą bez problemu działać na rynku niemieckim. Zalet prowadzenia tego typu działalności jest jednak więcej – m.in. łatwy dostęp do rynku unijnego (firmy niemieckie mają lepszą pozycję niż firmy polskie), kwota wolna od podatku – obecnie 8 652 euro, łatwiejszy dostęp do funduszy europejskich i brak zobowiązań opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i ZUS.
Szablon umowy sp. z o.o.
W Internecie można znaleźć różne szablony umów dla spółek GmbH, ale trzeba je dostosować do własnej firmy. Notariusz doradzi, jak najlepiej go ustrukturyzować, w razie potrzeby wyjaśniając wszystkie jego punkty.
Potrzebujesz szablonu do założenia spółki w Niemczech?
Napisz!