Kategorie
Firma Niemcy

Spółka GmbH w Niemczech

Jeśli rozważamy założenie firmy w Niemczech, pierwszym krokiem jest zwykle założenie prostego, jednoosobowego biznesu. Ale po pewnym czasie oczywiście, jeśli nasza firma ma się dobrze, zatrudnimy pracowników, a gdy obroty wzrosną, rozważymy założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH).

Jest oczywiście wiele powodów, dla których wybieramy tę formę działalności, często kieruje nami chęć ochrony naszych aktywów czy większego prestiżu itp. Zanim podejmiesz ten krok, zapoznaj się z naszymi poradami i wskazówkami, które prezentujemy poniżej. Udzielamy informacji od czego zacząć, jakie są przewidywane koszty i opcje do wyboru.

Niezbędne są spotkania z udziałowcami (właścicielami) oraz prezesem/prezesem LLC (czasami właścicielem), a także spotkania wstępne. Następnie należy omówić pierwsze i najważniejsze dane – nazwę firmy, miasto/lokalizację, cel firmy, prezes firmy/umowa o pracę/umowa o pracę w Niemczech itp., finansowanie, aspiracje, oczekiwania firmy, klasyfikacja prawna firmy w języku polskim firm, jego status prawny w Niemczech, jak muszą wyglądać poszczególne dokumenty, jakie dodatkowe dane należy podać, aby uniknąć kar itp.). Są to pytania, w których można popełnić wiele błędów.

Jak założyć GmbH w Niemczech?

Niemiecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością była pierwszą na świecie formą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która została zrealizowana na mocy ustawy z dnia 20 kwietnia 1892 r. Z drugiej strony, w listopadzie 2008 roku weszła w życie reforma jednego z najbardziej kompleksowych przepisów w tej dziedzinie, ustawy o spółkach (GmbH-Gesetz). Najważniejszym punktem tej reformy jest ułatwienie zakładania firm i zwiększenie konkurencyjności rynku międzynarodowego. Jednak samo utworzenie spółki musi nastąpić u niemieckiego notariusza (statut spółki musi być zarejestrowany przez notariusza), a najlepiej umowa jest sporządzana przez samego notariusza. Musi również zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w rejestrze handlowym, a ograniczenie odpowiedzialności nie wejdzie w życie, dopóki spółka nie zostanie wpisana do rejestru handlowego. Z drugiej strony doradca podatkowy odpowiada jedynie za wstępne konsultacje (to bardzo ważne!), sporządzenie bilansu otwarcia firmy w Niemczech i złożenie tego bilansu do Rejestru Handlowego.

Jednak, jak każda inna firma, po założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być zarejestrowana w rejestrze firmy (Gewerbe – Anmeldung) i zarejestrowana w urzędzie skarbowym (Finanzamt). To to samo, co jednoosobowa działalność gospodarcza. Rachunkowość również nie ma większego znaczenia.

Koszt założenia spółki w Niemczech (GmbH)

Zazwyczaj koszt założenia LLC to co najmniej 5% jej kapitału zakładowego, w tym koszty notariuszy i doradców podatkowych, ale bez świadczenia usług doradczych. Dlatego jej kapitał zakładowy wynosi 25 000 euro, czyli około 1300 euro. Dodatkowo istnieje usługa doradcza, z której możesz skorzystać, na przykłąd u nas. Należy pamiętać, że co najmniej połowa kapitału zakładowego, tj. 12.500 euro, musi zostać wpłacona przed wpisaniem spółki do rejestru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!