Kategorie
Firma Niemcy

Sklep internetowy w Niemczech – rejestracja

Jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy w Niemczech lub myślisz o generowaniu przychodów ze sprzedaży towarów przez Internet, powinieneś najpierw rozważyć rejestrację firmy.

Jeśli chcesz zacząć od małych rzeczy, aby zminimalizować ryzyko, musisz zarejestrować firmę w Niemczech, Gewerbe (chyba, że ​​np. jesteś freelancerem i sprzedajesz własne zdjęcia). W celu rejestracji należy przesłać formularz rejestracji handlowej do właściwego organu (Gewerbeamt) i złożyć tzw. wniosek o licencję handlową (Gewerbeschein). Koszt to około 25 euro, w zależności od miasta.

Zwykle do rejestracji wystarczy dowód osobisty. Często Gewerbeamt automatycznie informuje również Urząd Skarbowy (Finanzamt), Zakład Ubezpieczeń Odpowiedzialności Pracodawców oraz Izbę Gospodarczą odpowiedzialną za sektor e-commerce.

Jak zarejestrować sklep internetowy w Niemczech?

Działalność jednoosobowa jako forma prawna sklepu internetowego. Działalność jednoosobowa (Einzelunternehmen) jest prawdopodobnie najprostszą formą prawną i jest bardzo popularna wśród operatorów sklepów internetowych w Niemczech ze względu na stosunkowo niskie przeszkody biurokratyczne.

Ta forma biznesu jest również bardzo elastyczna, pozwalając na szybkie i swobodne podejmowanie decyzji biznesowych. Z drugiej strony należy pamiętać, że jesteś odpowiedzialny za wszystko na terenie prywatnym. Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczechm wystarczy wypełnić formularz rejestracji handlowej i złożyć go w urzędzie skarbowym wraz z licencją handlową (Gewerbeschein). Brak wpisów w żadnym rejestrze – prościej się nie da!

Przepisy dla sklepu internetowego w Niemczech

Jeśli założysz własną firmę w Niemczech, możesz początkowo skorzystać z programu Small Business Act. Oznacza to, że jeśli Twój całkowity obrót w poprzednim roku kalendarzowym był mniejszy niż 22 000 EUR i nie przekroczył 50 000 EUR w bieżącym roku kalendarzowym, nie musisz uwzględniać podatku obrotowego na swoich fakturach.

Wystarczy odnieść się do § 19 1 UStG: „Zgodnie z § 19 ust. UStG 1 podatek obrotowy nie jest wliczany do wykazanej kwoty faktury”.

W kwestionariuszu rejestracji podatkowej wystarczy wskazać, że chcesz skorzystać z przepisów o małym biznesie. Jeśli stwierdzisz, że Twoje dochody przekraczają te kwoty, zawsze możesz to zmienić, wysyłając nieformalne pismo do urzędu skarbowego.

Aspekty prawne dla sklepu w Niemczech

Aby nie popełnić błędu wielu sprzedawców internetowych, podsumowaliśmy niektóre z najważniejszych punktów, których nie powinno zabraknąć w żadnym sklepie internetowym. W ten sposób możesz utrzymać swój sklep legalny i wolny od działań prawnych:

Obowiązek nadruku: W Niemczech wszystkie blogi, sklepy i strony internetowe są związane tym nadrukiem. Nadruk kraju UE musi zawierać następujące informacje:

  • Pełne imię i nazwisko
  • Adres (skrytka pocztowa nie wystarczy)
  • Numer telefonu, adres e-mail
  • Organ regulacyjny (jeśli działalność wymaga oficjalnego zezwolenia)
  • Numer identyfikacyjny VAT lub numer identyfikacyjny firmy (jeśli dotyczy)
  • Numer rejestracyjny firmy i właściwy sąd rejonowy (jeśli zarejestrowany w HRG)
  • W przypadku osoby prawnej należy również wskazać dyrektora zarządzającego lub zarząd.

Mówimy tutaj oczywiście o sklepach, które prowadzą osoby w krajach należących do Uni Europejskiej, sytuacja gdy właściciel sklepu jest spoza EU jest nieco inna. Jak masz pytania, to napisz do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!