Kategorie
Firma Niemcy

Sklep internetowy w Niemczech – jak założyć?

Sprzedaż produktów w Niemczech to atrakcyjna forma poszerzenia grupy odbiorców, przez niejednego zwolennika w branży E-Commerce. W tym poradniku skupimy się na najważniejszych aspektach związanych z uruchomieniem sklepu, wymogach technicznych, regulaminie czy sprzedaży i rozliczenia podatku VAT. Znajdziesz tutaj wszystko, co pomoże Ci w otwarciu lub przeniesieniu sprzedaży towarów na rynek Niemiecki.

Każdy przedsiębiorca z pewnością wie, że rynek niemiecki jest jednym z liderów e-commerce. Skończyło się na drugim miejscu po Wielkiej Brytanii. W praktyce jednak nie ma to znaczenia, otwarcie sklepu internetowego w Niemczech się opłaca! O zainteresowanie i zaufanie niemieckich klientów nie było jednak łatwo. Aby odnieść sukces, trzeba zacząć od dobrej strategii na podbój niemieckiego rynku e-commerce. Jak to zrobić?

Okazuje się – są dwie opcje. Pierwsza to sprzedaż produktów z zarejestrowaną działalnością gospodarczą w Polsce. Jednak inną możliwością jest zarejestrowanie działalności gospodarczej, tzw. Gewerbe (z siedzibą w Niemczech), również dla sklepów internetowych w Niemczech. W tym kraju istnieją tzw. marketplace’y – m.in. amazon czy eBay, gdzie możesz swobodnie promować swoje produkty. A co z VAT przy sprzedaży produktów w Niemczech? Zobacz poradnik.

Wymogi techniczne sklepu internetowego w Niemczech

Pamiętaj też, jak ważna jest znajomość aktualnych wymagań technicznych w innych krajach. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią platformę do stworzenia sklepu internetowego w Niemczech. Nie możemy zapomnieć o nieodłącznym aspekcie prowadzenia dowolnej strony internetowej – pozycjonowaniu w niemieckiej wyszukiwarce google.de. W Niemczech jest to bardzo ważny element, który pozwala przyciągnąć wielu nowych klientów. Pamiętajmy więc, że po stworzeniu sklepu internetowego nasza przygoda z e-commerce dopiero się zaczęła! Ważnym aspektem jest cena pozycjonowania w Niemczech.

Regulamin sklepu internetowego w Niemczech

Można więc powiedzieć, że w Niemczech nic nie jest ukryte! Nawet najmniejszy unik może być śmiertelny. Ale kto może się spodziewać? Co do zasady każdy sprzedawca, który składa ofertę klientowi niemieckiemu, jest związany niemieckim prawem. Czy ci się to podoba, czy nie, musisz przeczytać wszystkie obecne zasady. Po pierwsze, warto pamiętać, że niemieccy klienci mają 14 dni na zwrot produktu, a agencją odpowiedzialną za prawa konsumenta jest Verbraucherschutz. Są jednak pewne wymagania. Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę.

Odcisk – Informacje o sprzedającym. To aspekt często określany jako prawdziwy must-have! Wszystkie strony internetowe w Niemczech muszą mieć nadruk. Każdy z nich musi zawierać ściśle określone informacje:

  • pełna nazwa wydarzenia,
  • Adres wysyłki,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • numer identyfikacyjny VAT (tzw. MwSt.),

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest baner COOKIE. Powinien mieć możliwość ustawienia (aktywacji i dezaktywacji) poszczególnych plików cookie i zachowywania tylko tych, które są potrzebne do otwarcia strony.

Dość dużo, prawda? Istnieją strony, na których możesz automatycznie wygenerować cały ten tekst i upewnić się, że wszystko jest zgodne z niemieckim prawem. Niestety, aby je stworzyć, trzeba mieć solidną znajomość języka niemieckiego i całej historii danej firmy. Nie brakuje problemów z nawet najdrobniejszymi szczegółami. Oczywiście możesz też zrobić to sam. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak powierzenie tego zadania kancelarii prawnej. Jednak w tym przypadku koszt może być bardzo wysoki. Dlatego ostateczny wybór pozostawiamy Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!