Aby zarejestrować firmę budowlaną w Niemczech, należy udać się do urzędu do spraw gospodarczych “Gewerbeamt”. Każda gmina posiada taki urząd. Jeśli działalność firmy będzie wymagać tytułu mistrzowskiego, należy wcześniej uzyskać wpis w Izbie Rzemieślniczej “Handwerkskammer”. Następnie, po uzyskaniu wpisu, należy złożyć wypełniony formularz “Gewerbeanmeldung” w urzędzie do spraw gospodarczych.
Jeśli prace wykonywane przez firmę nie posiadają cech czystego rzemiosła, wpis do Izby Rzemieślniczej nie jest wymagany i można bezpośrednio zarejestrować działalność w urzędzie do spraw gospodarczych. Urząd to zasygnalizuje do Handwerkskammer, która wyśle odpowiednie dokumenty do uzupełnienia i przesłania z powrotem, by dokończyć proces rejestracji.
Podatki w firmie budowlanej w Niemczech
W firmie budowlanej muszą zostać uregulowane następujące podatki:
Einkommensteuer – podatek dochodowy od osób fizycznych, który wynosi od 14% do 45% w zależności od wielkości dochodu i klasy podatkowej. Osoby przynależące do wspólnoty religijnej powinny również opłacić podatek kościelny.
Umsatzsteuer – podatek VAT, który muszą opłacać większość firm. Przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani jako płatnicy VAT i dokonywać rozliczeń drogą elektroniczną.
Bauabzugsteuer – podatek od usług budowlanych, który jest obowiązkowy dla firm budowlanych wykonujących zlecenia na terenie Niemiec. Wysokość podatku wynosi 15% od wartości zleconej usługi budowlanej. Zleceniodawca jest odpowiedzialny za potrącenie podatku i przekazanie go do urzędu skarbowego.
Gewerbesteuer – podatek od działalności gospodarczej, wysokość którego zależy od gminy i terenu, na którym firma działa.
Uiszczenie opłaty Bauabzugsteuer jest zabezpieczeniem przyszłych zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorca może ubiegać się o zaliczenie go na poczet podatku dochodowego lub o jego zwrot po zakończeniu roku podatkowego, o ile zobowiązania podatkowe zostały uregulowane. Zwrócenie podatku może jednak być trudne i czasochłonne, a może wymagać przedłożenia szczegółowej dokumentacji.
Branża budowlana w Niemczech
Branża budowlana w Niemczech jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki w Niemczech. Dlatego też, osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem z pewnością mogą odnieść sukces w tej branży. Z drugiej strony, warto pamiętać także o obowiązkach, które się z tym wiążą, czyli przestrzeganiu przepisów i działaniu zgodnie z niemieckimi przepisami. Prowadzenie firmy oferuje wiele możliwości, ale wiąże się także z obowiązkami takimi jak płacenie podatków i rozliczanie się z urzędem skarbowym. Dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanego księgowego i sprawdzonych narzędzi.