Kategorie
Podatki Niemcy

Podatki w firmie w Niemczech

Podatki w firmie w Niemczech. W Niemczech zwolnienia podatkowe są znacznie wyższe niż w Polsce, płacisz też niższe podatki dochodowe i korzystasz z różnych ulg finansowych. Ta preferencja zachęciła Polaków do zakładania firm w Niemczech. Musisz też wiedzieć, że przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności w Niemczech musisz co miesiąc składać deklaracje VAT. Aby korzystać z większości przywilejów, musisz być mieszkańcem Niemiec.

Szczegółowa analiza może wykazać, że w danym przypadku bardziej opłaca się osiedlić i działać w Polsce. Zazwyczaj dotyczy to firm jednoosobowych (JDG). Prowadząc firmę w Polsce możesz wybierać spośród różnych dostępnych form podatku dochodowego. Z kolei w Niemczech im wyższy dochód, tym wyższy procent podatku. Różnica występuje również wtedy, gdy dochód przekracza 24 500. Niemieckie firmy podlegają rocznemu podatkowi od sprzedaży w euro.

Zobacz także: Rozliczenie Gewerbe 2023

Jakie podatki muszą płacić niemieckie firmy?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółek osobowych (cywilnych, jawnych, komandytowych lub partnerskich) w Niemczech są opodatkowani tak samo jak osoby fizyczne w Polsce. Każdy podatnik jest przypisany do odpowiedniego przedziału podatkowego, który określa stawkę podatkową, w zakresie od 0 do 45%. Natomiast spółka kapitałowa (spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy mini-zoo) płaci równowartość 15% naszego podatku dochodowego od osób prawnych i 5,5% podatku solidarnościowego.

Warto zauważyć, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech płacą tylko jedną formę podatku dochodowego. Opiera się na liniowo progresywnych stawkach podatkowych.

Podatek od sprzedaży w Niemczech

Niemcy nie mają podatku od sprzedaży. Pobierany, gdy dochód przekracza 24 500 zł. euro rocznie. Wpłacany jest na rzecz gminy, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza. Jej wysokość uzależniona jest od lokalizacji siedziby firmy oraz generowanych zysków. Każda społeczność ma inną stawkę bazową, według której pobierane są takie podatki. Średnio jest to około 14 proc. Dodanie tego podatku do podatku od osób prawnych pokazuje, że w Niemczech rzeczywisty podatek dochodowy od osób prawnych płacony przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością itp. wynosi około 29,9%.

Również za naszą zachodnią granicą obowiązuje VAT (odpowiednik polskiego VAT). Zwolnieni są z tego przedsiębiorcy, których obrót nie przekracza 22 000 zł. euro rocznie. W przypadku większości towarów i usług podatek wynosi 19%. Dopiero w czasie pandemii spadł do 16%. Jednak z nielicznymi wyjątkami stawkę VAT można obniżyć nawet o 7%.

Zobacz także: Jak rozliczyć podatek VAT w Niemczech?

Ciekawostką jest fakt, że jeżeli obrót firmy w roku założenia nie przekracza 500 tys. euro, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o tzw. kasowe rozliczanie podatku VAT w Niemczech. Wtedy zostanie zapłacona dopiero wtedy, gdy klient zapłaci fakturę, a nie w momencie wystawienia faktury. Taka możliwość istnieje również w polskim systemie podatkowym tzw. małych podatników.

Również w branży budowlanej obowiązuje tzw. podatek od usług budowlanych, który wynosi 15%. Naliczana jest od kwoty zawartej na fakturze za wykonaną usługę budowlaną. Możesz jednak wystąpić do niemieckiego Urzędu Skarbowego o zwolnienie z opłaty. Tak naprawdę każdy przedsiębiorca budowlany zostanie zwolniony po złożeniu stosownych dokumentów, pod warunkiem, że nie zalega z innymi podatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!