Kategorie
Podatki Niemcy

Podatki dla firm w Niemczech – to musisz wiedzieć

Realizacja marzenia o samozatrudnieniu ma swój urok. Jeśli chcesz, możesz sam podejmować wszystkie ważne decyzje i korzystać z różnych zalet bycia samozatrudnionym. Jednak rozpoczęcie działalności wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z obowiązkami. Na przykład podatki dla firm to ważny temat, z którym musisz sobie poradzić. Podatek obrotowy, podatek handlowy, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy czy podatek od zysków kapitałowych – opodatkowanie osób prawnych może być dość skomplikowane, zwłaszcza w Niemczech. Poniżej możesz przeczytać, co dokładnie masz na myśli, mówiąc o rodzaju podatku i jakie są inne wskazówki na temat podatków dla firm.

Rodzaje podatków od osób prawnych w Niemczech

Istnieją zasadniczo trzy różne rodzaje podatków dla firm, które są szczególnie ważne przy rozpoczynaniu działalności. Firma nie musi płacić niektórych znanych Ci podatków, takich jak podatek kościelny.

Podatki dochodowe (opodatkowanie dochodów): Podatek dochodowy jest pobierany od pieniędzy lub innych środków uzyskanych przez pewien czas. Podstawą opodatkowania jest łączna wartość wszystkich pieniędzy lub towarów dodanych w określonym okresie. Kwota do zapłaty jest określona przez stałą stawkę podatkową, którą określa stawka podatku dochodowego oraz różne rodzaje dochodów. Do najważniejszych niemieckich podatków dochodowych należą podatek dochodowy, podatek handlowy oraz podatek dochodowy od osób prawnych. Zobacz, jak odliczać podatek w Niemczech.

Dopłata solidarnościowa w wysokości 5,5% obowiązuje również jako dopłata do podatku dochodowego i podatku dochodowego od osób prawnych. Dopłata solidarnościowa, w skrócie solówki, została wprowadzona po zjednoczeniu w celu sfinansowania kosztów.

Podatki akcyzowe (opodatkowanie konsumpcji): Podatek akcyzowy jest podatkiem pośrednim. Nazywa się ją „pośrednią”, ponieważ dotyczy konkretnego towaru, zwykle dobra luksusowego. Przykładami podatków konsumpcyjnych są podatki od energii, podatki od wyrobów tytoniowych lub podatki od kawy. Cechą szczególną jest to, że podatek od sprzedaży może być również nakładany na podatek konsumpcyjny, np. podatek od energii elektrycznej. Niektóre towary konsumpcyjne są zatem opodatkowane dwukrotnie. Zwykle ciężar podatku jest przerzucany na konsumenta końcowego poprzez odliczenie należnych podatków od ceny sprzedaży.

Podatek kapitałowy (opodatkowanie substancji): Podatek kapitałowy opodatkowuje pewne aktywa, które firma (lub nawet osoba fizyczna) posiada w określonym momencie, takie jak domy lub grunty. Podatki od substancji obejmują na przykład podatek majątkowy, podatek od nieruchomości lub podatek od pojazdów mechanicznych.

Podatki dla firm: czy istnieje podatek od osób prawnych?

Faktem jest, że firmy płacą podatki. Kolejny fakt: nie ma podatku od osób prawnych. Kiedy mówimy o podatku od osób prawnych, różne podatki są przeznaczone dla firm, które są ponoszone w zależności od rodzaju firmy i jej wielkości.

Pojęcie podatku od osób prawnych: Każda firma w Niemczech, która generuje zyski, musi również płacić od nich podatki. Podatki od osób prawnych są również powszechnie określane jako podatki od osób prawnych. Nie jest to jednak oficjalny termin, ponieważ nie ma podatku od osób prawnych jako takiego. Podatki płacone od firm w Niemczech składają się raczej z różnych rodzajów podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!