Kategorie
Podatki Niemcy

Ogólne Informacje – klasy podatkowe w Niemczech

W Niemczech działa 6 klas podatkowych. To od tego, do jakiej klasy będzie dana osoba należała, zależeć będzie wysokość podatku potrącanego z jej wypłaty. Oprócz tego może też skutkować powstaniem obowiązku corocznego rozliczania z podatku przed niemiecką skarbówką.

Klasy podatkowe w Niemczech

1 klasa podatkowa w Niemczech

Przeznaczona dla singli oraz małżonków niemieszkających razem w Niemczech

Do tej klasy należą osoby stanu wolnego, rozwodnicy, osoby owdowiałe. Ponadto należą do niej osoby będące w związku małżeńskim, jeżeli współmałżonek mieszka oraz pracuje poza Niemcami, czy małżonkom, którzy na stałe mieszkają osobno. W przypadku tej klasy nie powstaje obowiązek corocznego rozliczania z podatku, wynikającego z przynależności do 1 klasy. Należy jednak pamiętać, iż odprowadzany podatek jest trochę wyższy od innych klas. Osoby objęte tą klasą mogą odzyskać z urzędu nadpłatę swojego podatku.

2 klasa podatkowa w Niemczech

Są nią objęte osoby samotnie wychowujące dzieci.

3 klasa podatkowa w Niemczech

W tej klasie istnieje obowiązek corocznego rozliczenia. Zaliczane są do niej przypadki, kiedy: obie osoby pracują w Niemczech, natomiast jedna z nich należy do 5 klasy podatkowej, albo kiedy jedno ze współmałżonków pracuje w Niemczech, natomiast drugie jest bezrobotne. Czasem zdarza się również, iż 3 klasa podatkowa obejmuje wdowy czy wdowców, których współmałżonek zmarł w bieżącym albo poprzednim roku podatkowym. Trzecia klasa podatkowa w Niemczech wiąże się z mniejszym podatkiem, aniżeli w przypadku pozostałym klas. Niekiedy może przytrafić się sytuacja, iż w rozliczeniu rocznym podatku trzeba będzie uregulować niedopłatę. Dzieje się tak przez to, że w ciągu całego roku zostało odprowadzone zbyt mało podatku, przez co należy wpłacić brakującą sumę do urzędu. Wszystkie osoby będące w 3 klasie podatkowej muszą składać co roku swoją deklarację podatkową do urzędu skarbowego.

4 klasa podatkowa w Niemczech

Obejmuje współmałżonków, którzy mieszkają oraz pracują na terenie Niemiec, natomiast ich dochody są dosyć do siebie podobne.

5 klasa podatkowa w Niemczech

Następna klasa dedykowana małżonkom pracującym wspólnie w Niemczech, aczkolwiek o odmiennym dochodzie. 5 klasę podatkową mają małżonkowie posiadający niższe dochody, aniżeli ich drugie połówki.

6 klasa podatkowa w Niemczech

Do 6 klasy podatkowej zaliczane są osoby, które w danym roku podatkowym miały więcej niż jednego pracodawcę. Nie brany jest pod uwagę ich stan cywilny.

Zmiana klasy podatkowej

Istnieje możliwość zmiany klasy podatkowej. Można to zrobić raz do roku do maksymalnie 30 listopada danego roku. W tym celu trzeba wybrać się do urzędu skarbowego w Niemczech zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania za granicą, po czym złożyć wypełniony prawidłowo formularz o zmianę klasy podatkowej. Małżeństwa mogą zmienić swoją klasę podatkową jedynie razem.

Jakie mogą być powody zmiany klasy podatkowej?

  • narodziny dziecka
  • śmierć współmałżonka
  • zmiana stanu cywilnego (małżeństwo, rozwód)
  • rozpoczęcia następnej pracy

Rozliczenie razem czy może osobno?

Decydując się o możliwym sposobie rozliczenia, trzeba wziąć pod uwagę parę sytuacji. W przypadku kiedy małżonek mieszkający w Polsce zarabia mniej, aniżeli osoba znajdująca się w Niemczech, wówczas korzystniej jest rozliczać się wspólnie na terenie Niemiec. Niezbędne jest wtedy zaświadczenie o zarobkach współmałżonka. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z odliczenia powiązanego tytułem rozłąki z rodziną. Wtedy należy podać ewentualne koszty przyjazdów do Polski, przez cały rok mogą okazać się to bardzo wysokie kwoty pieniężne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!