Kategorie
Firma Niemcy

Niemiecki numer identyfikacji podatkowej NIP (IdNr)

Niemiecki numer identyfikacji podatkowej (IdNr) to 11-cyfrowy identyfikator przypisany każdemu podatnikowi. Numery Identyfikacji Podatkowej (IdNr) są generalnie ważne dożywotnio i nie ulegają zmianie. W skrócie mówiąc numer ten to odpowiednik Polskiego numeru NIP, nadawanego każdej działalności gospodarczej w każdej formie, w celu późniejszej identyfikacji JDG czy też Spółki.

Wraz z wprowadzeniem numeru identyfikacji podatkowej (IdNr), a w Polsce numerem NIP, Federalne Ministerstwo Finansów i rząd federalny mają nadzieję na uproszczenie procedur podatkowych i ograniczenie biurokracji. W związku z tym IdNr służy do przekazywania danych organom podatkowym drogą elektroniczną. Jednocześnie różne zbiory danych należące do tej samej osoby można łączyć w celu jednoznacznej identyfikacji tej osoby.

Kto przydziela Niemiecki numer identyfikacji podatkowej?

Centralny Federalny Urząd Podatkowy (Bundeszentralamt für Steuern – BZSt) jest odpowiedzialny za przyznanie numeru IdNr. W przypadku osób zamieszkałych w Niemczech odbywa się to automatycznie w formie przekazania danych rejestrowych z rejestru do centralnego Federalnego Urzędu Skarbowego (BZSt).

Nawet jeśli nie masz miejsca zamieszkania w Niemczech i otrzymujesz tylko emeryturę z Niemiec, nie musisz sam o nią ubiegać. Twój ubezpieczyciel emerytalno-rentowy ma obowiązek zgłosić wniosek do urzędu skarbowego po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym ubiegasz się o emeryturę. W tym celu firma ubezpieczeniowa potrzebuje Twojego IdNr. Gdy firma ubezpieczeniowa poprosi Cię o podanie numeru identyfikacyjnego, a nie uzyskałeś jeszcze numeru, powiadom o tym firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel następnie zainicjuje wymianę danych z BZSt, gwarantując, że otrzymasz nowy IdNr. Proces ten jest wykonywany przez maszynę, więc nie można na niego wpływać ani go przyspieszać.

Inaczej jest, jeśli już przypisano Ci IdNr – na przykład z powodu Twojej wcześniejszej działalności w Niemczech. W takim przypadku numer ten należy przekazać firmie ubezpieczeniowej najpóźniej przy wypłacie emerytury/renty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!