Zwolnienie z podatku w Niemczech, to suma rocznych dochodów, które nie podlegają wpłacie. Podatki, np. jeśli Twój dochód brutto w ciągu roku wynosi 9 000 € lub mniej, to twoja kwota podatków wyniesie zero.
Dodatkowo, do Twojej kwoty wolnej od podatków zostaną naliczone koszty, o ile takie poniosłeś, ale większość przedsiębiorców ponosi. To z kolei można odbić i oczekiwać na zwrot podatku. Jak to zrobić? Co się tego tyczy? Zobacz!
Koszty uzyskania przychodu w Niemczech
Zacznijmy od początku. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co to są koszty uzyskania przychodu? Kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez pracownika w celu uzyskania dochodu, np. dochód z pracy na umowę o pracę (dotyczy również przedsiębiorców), nawet prowadząc własny biznes w Niemczech. Przepisy wskazują, że są to wydatki poniesione na osiągnięcie celu w postaci uzyskania zarobków. Wypracowany dochód to dochód, z którym podatnik ma bezpośredni związek przez prowadzenie działań gospodarczych i ich występowanie ma lub może mieć wpływ na skalę dochodu uzyskanego przez podatnika, czy też mówiąc prościej przedsiębiorcy, znaczy Ciebie. Niemiecki urząd skarbowy rozliczy nam maksymalnie 1000 € rocznie, co oznacza, że należy zadbać szczególnie o tę grupę kosztów.
Koszty uzyskania przychodu związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych obejmują:
- Dojazdy do pracy
- Zakup narzędzi i sprzętu do pracy
- Kursy branżowe
- Literatura fachowa
- Odzież robocza i ochronna wymagana do pracy
Moglibyśmy również rozważyć prowadzenie tzw. domu dwurodzinnego – jeden z nich pracuje w Niemczech, a drugi mieszka na stałe w Polsce. Opłaty specjalne wpływające na wysokość zwrotu podatku niemiecki urząd skarbowy podzielił na dwie grupy – opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym i inne opłaty specjalne. O wszystkich kosztach w firmie, przeczytasz w naszym artykule: Firma w Niemczech – zwrot podatku
Specjalne koszty uzyskania przychodu w Niemczech
Specjalne opłaty finansowe to kolejny zestaw opłat, który może mieć wpływ na zwrot podatku. Są to m.in.
- Koszty chorobowe w Niemczech.
- Wydatki związane z korzystaniem z domu opieki.
- Wydatki związane z naprawami dla osób niepełnosprawnych lub niepełnosprawnych.
Odliczenie związane z kosztami utrzymania wynosi 8472 euro rocznie i musi być również odnotowane z podaniem danych osób pozostających na utrzymaniu (adres, dowód osobisty, PESEL itp.).
Kwota wolna od podatku w Niemczech – co warto wiedzieć?
Kwota wolna od podatku musi być uwzględniona w zeznaniu rocznym składanym przez osobę legalnie pracującą lub prowadzącą działalność gospodarczą w Niemczech. Jego wysokość (ponad 8 tys. euro) – kilkukrotnie wyższa niż w Polsce – jest jednym z głównych czynników decydujących o wyborze przez Polaków Niemiec jako miejsca emigracji zarobkowej.
Jeśli problemy z rocznymi rozliczeniami są dla Ciebie kłopotliwe i nie wiesz, jakie wydatki możesz odliczyć, niezależnie od tego, czy rozliczasz się sam, czy ze współmałżonkiem, możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców podatkowych, których znajdziemy. Świadczymy nie tylko stałą obsługę księgową i zarządzanie finansami, ale również pośrednictwo dla niemieckich organów podatkowych. Już teraz sprawdź www.firmaniecy.pl, aby zapoznać się z pełną ofertą. Zachęcamy do współpracy.