Kategorie
Firma Niemcy

Kwestionariusz rejestracji firmy w Niemczech

Każdy właściciel jednoosobowej firmy w Niemczech musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym poprzez „Kwestionariusz rejestracji Firmy podatkowej”. Jednak prawidłowe wypełnienie tego formularza nie jest takie proste. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy ten przewodnik, jak krok po kroku wypełnić kwestionariusz.

Kwestionariusz rejestracji firmy w Niemczech w urzędzie skarbowym

„Właściciele indywidualni” obejmują każdą osobę fizyczną prowadzącą działalność na własny rachunek i prowadzącą działalność gospodarczą, która jest:

  • Biznesem komercyjnym,
  • freelancerem, czyli osobą prowadzącą biznes na własny rachunek,
  • rolnik lub leśniczy.

Tak więc, w bardziej ograniczonym sensie, zarejestrowani handlowcy liczą się jako jednoosobowi właściciele, zgodnie z niemieckim kodeksem handlowym (HGB). Chociaż jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest spółką osobową, może mieć w niej udział.

Różnica między GEWERBE, a spółką:

Korporacje/spółki zarejestrowane i spółki osobowe mają różne formularze rejestracji podatkowej: Jeżeli założyłeś spółkę GmbH, UG (z ograniczoną odpowiedzialnością) lub AG, potrzebujesz innego formularza, tytułowanego: „Kwestionariusz rejestracji podatkowej spółek…”. Poradnik dotyczący wypełnienia kwestionariusza rejestracji podatkowej dla spółki przygotujemy dla Ciebie w osobnym materiale. Śledź ten profil, żeby nic Ci nie umknęło! Jeśli potrzebujesz wiedzieć tego już teraz, to skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wniosek na otwarcie firmy w Niemczech

Kiedy zakładasz firmę, Twoim zadaniem jest jak najszybsze uzyskanie „Finanznummer” (numeru podatkowego). Numer ten jest potrzebny do wystawiania faktur. Prześlij więc wniosek jak najszybciej, bo bez niej nie możesz zacząć działać.

Gdzie znaleźć wniosek?

Możesz wypełnić wszystkie dokumenty w dokumencie online (w formacie formforweb) lub pobrać je jako plik PDF*.
W sekcji formularzy Federalnego Ministerstwa Finansów wszystkie dokumenty można znaleźć pod adresem: https://www.formulare-bfinv.de/ffw/content.do

  1. „Formularze podatkowe”
  2. „Kwestionariusze do rejestracji podatkowej”
  3. „Kwestionariusz rejestracji podatkowej/podjęcia działalności gospodarczej, samozatrudnienia (wolnego zawodu) lub działalności rolniczo-leśnej lub najmu/uczestnictwa w spółce/wspólnocie).

*Dostępne są również wersje drukowane.

Wyjątkiem są osoby samozatrudnione prowadzące działalność na własny rachunek. Ponieważ rejestracja w Gewerbeamt (urzędzie ds. zezwoleń na handel) nie jest obowiązkowa dla samozatrudnionych Freiberufler (wolnych profesjonalistów), muszą oni samodzielnie zwrócić się do urzędu skarbowego, aby otrzymać kwestionariusz rejestracji podatkowej.

Aby wysłać wniosek drogą elektroniczną, wypełnij formularz za pośrednictwem ELSTER (internetowego urzędu skarbowego).

Jak wypełnić kwestionariusz podatkowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?

Zachowaj ostrożność podczas wypełniania kwestionariusza, ponieważ Twoje odpowiedzi mają znaczenie. Na przykład oblicz prognozy obrotów swojej firmy tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Upiększanie formalności może niepotrzebnie przeciągać proces rejestracji w urzędzie skarbowym.

Rzeczywiście, najlepszym sposobem na zapewnienie sprawnego przebiegu jest skorzystanie z pomocy zewnętrznego doradcy podatkowego w wypełnieniu kwestionariusza.

Złożenie kwestionariusza w urzędzie skarbowym w Niemczech

Po wypełnieniu prześlij kwestionariusz do urzędu skarbowego wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi. Przetwarzanie może potrwać kilka tygodni. Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu wniosku Twoja firma automatycznie uzyska rejestrację w urzędzie skarbowym. Następnie urząd skarbowy wyśle ​​list potwierdzający zawierający Twój „steuernummer” (numer podatkowy) do wystawienia faktury.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszego doświadczenia!

Imię
Nazwisko
Email
Wiadomość
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!