Kategorie
Brak kategorii

Kontrola urzędu skarbowego w Niemczech

Kontrola urzędu skarbowego w Niemczech. Zauważa się tam wzrost liczby zapytań od osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech, które potrzebują pomocy w kontaktach z polskim lub niemieckim urzędem skarbowym.


Polski urząd skarbowy współpracuje z niemieckim Finanzamtem

Polski urząd skarbowy zwraca się do podatników o informacje dotyczące prowadzonej działalności, najczęściej w celu określenia miejsca i zakresu opodatkowania dochodów. Informacje są pozyskiwane na przykład w ramach międzynarodowej współpracy urzędów lub deklaracji składanych przez samych podatników.

Posiadanie wirtualnego biura w Niemczech bez numeru podatkowego to zagrożenie. Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, korzystając z tzw. wirtualnych biur, ale bez wypełniania formalności w niemieckim urzędzie skarbowym (np. bez nadanego numeru podatkowego, bez odpowiedniego zgłoszenia firmy w niemieckim urzędzie skarbowym). Na początku działalności taka sytuacja nie wydaje się problematyczna – nadanie numeru podatkowego trwa około 3 miesięcy, jednak długotrwałe prowadzenie firmy w ten sposób może okazać się ryzykowne.

Zobacz więcej o: Gewerbe w Niemczech

Kontrola Niemieckiego urzędu

Często osoby oferujące usługę rejestracji firmy wraz z wynajmem lokalu (wirtualne biuro) nie spełniają kryteriów pozwalających na w pełni legalne działanie firmy na terenie Niemiec. Później pojawiają się kontrole i wezwania od niemieckiego lub polskiego urzędu skarbowego do złożenia wyjaśnień.

Co najczęściej powoduje tego typu kontrole?

Najczęściej dochodzi do nich w momencie składania niemieckiej deklaracji podatku dochodowego, którą osoby prowadzące działalność w Niemczech są zobowiązane złożyć. W najlepszej sytuacji – jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione – wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty. Jednak czasami niemiecki urząd skarbowy stwierdza, że nie jest właściwy do opodatkowania dochodów i kieruje sprawę do wyjaśnienia przez polski urząd skarbowy, a potem do ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!