Kategorie
Firma Niemcy

 Kleinunternechmer – co to jest?

Kleinunternechmer – to nic innego jak mała “Gewerba”, czyli status małego przedsiębiorcy. Rozwiązanie, które wykorzystuje się w momencie, gdy chcesz założyć drobną działalność na przykład w ramach usług budowlanych. W tym poradniku wyjaśnimy Ci więc, o co chodzi w pojęciu Kleinunternechmer, czyli małej gewerbie.

Termin „Small Business Regulation” (niem. Kleinunternehmerregelung), potocznie zwany „Little Gewerba”, odnosi się do pewnych przepisów zawartych w ustawach o podatku obrotowym, które ułatwiają życie małym firmom, biznesmenom i freelancerom. Takie osoby lub firmy mogą być zwolnione z niektórych zobowiązań podatkowych ze względu na ich niski obrót.

Mała Gewerba – obrót roczny

Obrót brany pod uwagę przy ustalaniu legalności korzystania z regulaminu to suma wszystkich płatności klientów w ciągu roku kalendarzowego, pomniejszona o obrót ze sprzedaży środków trwałych. Na początku prowadzenia działalności musisz oszacować oczekiwany obrót na dany rok kalendarzowy. Przedsiębiorca jest uważany za małego przedsiębiorcę, jeśli nie zostanie przekroczony ww. limit 22 000 euro.

Przedsiębiorcy nie mogą płacić podatku obrotowego, jeśli mają zastosowanie zasady dotyczące małych firm. Istnieje jednak również możliwość rezygnacji z przepisów dotyczących małych firm. W takim przypadku, jeśli posiadasz faktury na wydatki służbowe od innych przedsiębiorców, możesz odliczyć podatek naliczony zapłacony do urzędu skarbowego.

W przypadku przekroczenia limitu kwotowego przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku obrotowego. Jeśli mali przedsiębiorcy decydują się na podatek obrotowy, muszą go zgłosić do urzędu skarbowego. Jego decyzja jest ważna przez 5 lat. Podstawa prawna: art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku obrotowym (niem. Umsatzsteuergesetz, UStG).

Jak otworzyć “Małą Gewerbę”?

Jeśli chodzi o regulacje dotyczące małych firm, chodzi o opcje. Zaraz po zarejestrowaniu firmy w odpowiedniej gminie lub zarejestrowaniu samodzielnej działalności zawodowej w Urzędzie Skarbowym otrzymasz formularz do wypełnienia. Znajdziesz tam pytanie dotyczące podatku obrotowego. Jeśli w tym momencie nie poinformujesz o zamiarze skorzystania ze statutu, IRS założy, że obowiązuje statut małej firmy.

Korzystanie z przepisów dla małych przedsiębiorców wiąże się z pewnymi obowiązkami. Podatek od sprzedaży, który nie podlega naliczeniu, należy przekazać do urzędu skarbowego. Nie ma znaczenia, czy odbiorca zapłacił, czy nie. Możesz jednak skorygować nieprawidłową fakturę zaraz po jej wystawieniu. Podstawa prawna: UStG § 14c ust. 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!