Kategorie
Firma Niemcy

Kleingewerbe – wszystko, co musisz wiedzieć

Kleingewerbe, znana jest jako „mała firma” ma wiele przywilejów, dlatego warto poznać jej zasady i sposób działania. Nawiasem mówiąc, rejestracja firmy w Niemczech pozwala na samodzielne działanie nie tylko na terenie Republiki Federalnej Niemiec, ale także na terenie całej Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej o najprostszej formie prowadzenia firmy w Niemczech!

Przechodząc bezpośrednio do pytań związanych z prowadzeniem biznesu w Niemczech, musisz najpierw zdefiniować, jaki typ firmy chcesz prowadzić w Republice Federalnej Niemiec. Za taką działalność uważa się każdą zaplanowaną, długoterminową, dochodową działalność na własny rachunek. Najpopularniejsza jest Gewerbe. Każda działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech musi być zarejestrowana w odpowiednich urzędach i organizacjach zawodowych. Obowiązek rejestracji ma zastosowanie bez względu na to, czy prowadzona spółka stanowi główną działalność, czy jest prowadzona w połączeniu z inną działalnością gospodarczą lub zawodową. Należy pamiętać, że przejmowanie działalności gospodarczej przez podmioty trzecie oraz otwieranie oddziałów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, również wymaga odpowiedniego zgłoszenia.

Gewerbe a Kleingewerbe

Jednym z najłatwiejszych sposobów prowadzenia biznesu w Niemczech jest wspomniana na początku Kleingewerbe, która najczęściej kojarzona jest z handlem, usługami i rzemiosłem. Można przetłumaczyć na język polski jako „small business”. Nie stanowi odrębnej, prawnie określonej formy działalności gospodarczej i dlatego nie jest jasno zdefiniowana w prawie niemieckim. Zobacz ust. 1, aby zapoznać się ze szczegółową definicją Kleingewerbe. Artykuł 2 niemieckiego kodeksu handlowego (niem. Handelsgesetzbuch; HGB).

Kleingewerbe to normalna działalność gospodarcza, która między innymi uzyskała swoistą „separację” w związku z obecną preferencyjną polityką w niemieckim prawie podatkowym. Co więcej – przedsiębiorców, którzy spełniają warunki do zaklasyfikowania swojej działalności jako małej działalności gospodarczej, nie obowiązują przepisy niemieckiego kodeksu handlowego (niem. Handelsgesetzbuch; HGB) ani regulaminu przedsiębiorstw handlowych (niem. Vorschriften für einen kaufmännisch eingerichteten Geschäftsbetrieb ) . Przedsiębiorców takich obowiązują jedynie przepisy niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch; BGB) oraz niemieckiego kodeksu podatkowego (niem. Steuerrecht). Jeżeli jednak na późniejszym etapie prowadzenia małej firmy przedsiębiorca zacznie spełniać wymogi dotyczące statusu przedsiębiorcy (niem. Kaufmann) określone w niemieckim kodeksie handlowym (niem. Handelsgesetzbuch; HGB), konieczne jest złożenie stosownego zawiadomienia w celu uzyskania wpisu do rejestru.

Kto może prowadzić Kleingewerbe?

Taki typ działalności gospodarczej mogą prowadzić jedynie osoby fizyczne (niem. natürliche Personen) oraz spółki cywilne (niem. Gesellschaften bürgerlichen Rechts; GbR). A jak zarejestrować i otworzyć firmę w Niemczech? Poczytaj o tym na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!