Kategorie
Podatki Niemcy

Jakie podatki płaci firma w Niemczech?

Prowadzisz lub przymierzasz się do otwarcia własnej firmy w Niemczech? To czeka Cię coś, co jest nieuniknione w każdym kraju, czyli podatki. Jeżeli będziesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, czyli popularne Gewerbe, lub spółkę osobową, to czekają Cię trzy główne podatki, które musisz opłacić. Obliczać może je osobiście lub za pomocą doradcy podatkowego w Niemczech. Jak obliczać dowiesz się w kolejnym tekście, tutaj skupiamy się na samych podatkach i ich oprocentowaniu.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (Einzehlunternehmer) lub spółkę osobową (Personengesellschaft) w Niemczech, podlegasz trzem podatkom: podatek dochodowy (Einkommensteuer), podatek obrotowy (Gewerbesteuer) i podatek obrotowy (Umsatzsteuer).

Jeżeli jeszcze nie masz własnej firmy, a chcesz ją założyć, to możesz przeczytać o tym, jak założyć firmę w Niemczech tutaj: Jak założyć firmę w Niemczech?

Podatek dochodowy w Niemczech

W przypadku podatku dochodowego, jak sama nazwa wskazuje, dochód jest opodatkowany – tzn. Twoje zyski są opodatkowane na specjalne wydatki (np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne, koszty utrzymania, darowizny itp.) lub specjalne wydatki (np. w tym koszty lekarza lub pogrzeb).

Jeśli Twój roczny dochód jest niższy niż 8600 EUR (podstawowa ulga), nie płacisz podatku dochodowego. Jeśli zarabiasz więcej, stawka podatku waha się od 6% do 42%, w zależności od dochodu, plus podatek kościelny lub dodatek solidarnościowy.

Podatek od sprzedaży w Niemczech

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka osobowa, podatek obrotowy jest pobierany od dochodu z działalności powyżej 24 500 EUR. Dochód operacyjny zwykle odpowiada Twojemu zyskowi. Jest to najpierw mnożone przez środek podatkowy (niem. Steuermessazahl), który wynosi 3,5%, a następnie przez stawkę podatku od działalności gospodarczej. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi, to pewnie jeszcze ciężko będzie ten próg Ci przeskoczyć, jeżeli jednak zbliżasz się do tego miejsca, lub już przekraczasz wspomniane obroty, a nie wiesz co dalej, to skontaktuj się z nami. Z chęcią Ci pomożemy. Kliknij tutaj.

Podatek od obrotów w Niemczech

Trzecim ważnym podatkiem, który należy zapłacić w Niemczech jako indywidualny przedsiębiorca lub spółka osobowa, jest podatek obrotowy (niem. Umsatzsteuer). Również w tym przypadku istnieją pewne wyjątki od jego płatności. Jeśli skorzystasz z obowiązujących niemieckich przepisów dotyczących małych firm, a Twój roczny obrót wynosi mniej niż 22 000 EUR, nie będziesz musiał płacić tego podatku. Dlatego podczas zakładania firmy w Niemczech warto jest, o wszystkim dokładnie przeczytać.

Istnieje sporo regulacji i formalności, które jeżeli wybierzesz, to unikniesz wielu podatków i płac na starcie, a wiemy, że start we własnej firmie jest najtrudniejszy. Szukaj informacji, czytaj dokładnie i sprawdzaj możliwości. Na naszym blogu regularnie dostarczamy wiele treści, które jak przeczytasz, to będziesz gotowa/y do otwarcia firmy. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości to umów się z nami na konsultacje, pomożemy Ci w otwarciu własnej firmy tak, żeby było to dla Ciebie jak najkorzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!