Jak założyć firmę w Niemczech? Coraz więcej polskich firm decyduje się na wejście na zagraniczne rynki. Często wiąże się to z koniecznością założenia działalności gospodarczej w innym kraju, a Niemcy są popularnym kierunkiem. Dlatego warto wiedzieć, jakie kroki trzeba podjąć, aby założyć firmę w Niemczech.
Koszty firmy w Niemczech
Koszty zakładania firmy Na początek warto poznać system podatkowy w Niemczech. Pierwsze koszty przedsiębiorca ponosi już na etapie zakładania działalności. Warto rozważyć wsparcie ze strony profesjonalistów, którzy pomogą przejść przez wszystkie kroki, np. sprzedawajwniemczech.pl. To ułatwi również wynajęcie biura lub powierzchni magazynowej oraz zmniejszy koszty. Mogą to być koszty związane z dojazdami czy telefonami. Warto wiedzieć, że można je rozliczyć, ale muszą być dokładnie udokumentowane. Wydatki poniesione podczas zakładania działalności gospodarczej to tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben. Aby móc je rozliczyć, należy przedstawić w Urzędzie Skarbowym odpowiednią dokumentację, która musi zawierać dokładną listę wszystkich wydatków i dołączone do niej faktury. Każda faktura musi także zawierać opis mówiący, w jaki sposób dany wydatek związany jest z zakładaniem działalności gospodarczej. Oczywiście, przedsiębiorca musi zarejestrować firmę w właściwym Urzędzie Skarbowym.
Zobacz więcej: Gewerbe w 3 krokach
Podatki firmy w Niemczech
Mały przedsiębiorca Jeśli w pierwszym roku działalności obrót firmy nie przekroczy 17,5 tys. euro, firma w Niemczech uznawana jest za “małego przedsiębiorcę“. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi wykazywać podatku VAT na wystawianych fakturach, ale jednocześnie nie może odliczać podatku VAT z faktur kosztowych. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oferują taką pomoc. Nie warto narażać się na naruszenie przepisów, a start działalności powinien być obarczony jak najmniejszym ryzykiem, a nawet można je całkowicie wyeliminować, planując odpowiednie działania.
Wysokość obrotu firmy ma istotne znaczenie dla rozliczenia podatku. Jeśli w pierwszym roku działalności firma nie przekroczy 500 000 euro, przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o rozliczenie podatku VAT metodą kasową. Oznacza to, że przedsiębiorca zapłaci podatek VAT dopiero po otrzymaniu płatności za fakturę, a nie po jej wystawieniu. W ciągu pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, przedsiębiorcy muszą składać miesięczne deklaracje VAT. Po dwóch latach mają możliwość składania deklaracji kwartalnych lub rocznych.
Zobacz więcej: Podatki w firmie w Niemczech
Formalności przy zakładaniu firmy w Niemczech
Jak założyć firmę w Niemczech? Przed założeniem firmy należy sprawdzić, czy wymagane jest uzyskanie koncesji lub pozwolenia. Jeśli tak, należy złożyć odpowiedni wniosek. Założenie firmy w Niemczech rozpoczyna się od złożenia wniosku w urzędzie gminy, a następnie konieczny jest wpis do Rejestru Handlowego, który dokonuje się przez złożenie wniosku w Sądzie Rejestrowym. Jednoosobowe działalności gospodarcze nie muszą być wpisywane do Rejestru Handlowego. W Niemczech nie ma obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, dlatego trzeba dokonać odpowiedniego zgłoszenia, jeśli chce się odkładać środki na przyszłą emeryturę. Ważne jest także, aby firma miała adres zlokalizowany na terenie Niemiec, co ułatwi wszelkie formalności. Przy wsparciu sprzedawajwniemczech.pl można wynająć biuro i magazyn, co w wielu przypadkach będzie tańsze niż stałe transportowanie z dalekiej lokalizacji.