Kategorie
Firma Niemcy Podatki Niemcy

Jak wystawiać faktury w Niemczech?

Udało się otworzyć własną firmę w Niemczech? Jeśli nie, to zapraszamy do poprzednich wpisów, dzięki którym krok po kroku dowiesz się, jak to zrobić. Jeśli tak, to być może zadajesz sobie pytanie, jak wystawiać faktury w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym poradniku.

 1. Polska firma z NIP’em Europejskimy, wystawia faktury na VAT 0%
 2. Polska firma budowlana posiadająca europejski numer identyfikacji podatkowej (NIP) wystawia faktury niemieckiej firmie. (Numer Euro NIP musi znajdować się na fakturze z obu stron) – Faktura z 0% VAT
 3. Polska firma budowlana z europejskim numerem podatkowym wystawia faktury niemieckiej firmie bez europejskiego numeru podatkowego. – Polskie firmy muszą złożyć wniosek o nadanie numeru podatkowego w Niemczech. Po zatwierdzeniu niemiecka firma budowlana musi przedstawić deklarację, że może akceptować faktury zgodnie z art. 13b – Steuerschuldn​​erschaftsbescheinigung. Ponadto polskie firmy budowlane muszą poświadczyć niemieckiej firmie Freistellungsbescheinigung – 15% zwolnienia z podatku budowlanego.
 4. Polska firma sprzedaje towary osobom prywatnym na terenie Niemiec. – Jeśli nie jest płatnikiem VAT w Polsce, wystawia faktury netto, natomiast jeśli jest płatnikiem VAT nalicza 23% VAT i płaci go w Polsce.
 5. Polska firma sprzedaje firmie niemieckiej. – Działa tak samo, jak punkt d. Również, jeśli sprzedaż w Niemczech przekroczy 100 000 000. W ciągu roku z euro musi je sprzedać z niemieckim VAT (19%) i zapłacić niemieckiemu urzędowi skarbowemu.
 6. Polska firma sprzedaje usługi firmie niemieckiej – Firma polska musi wystąpić o NIP w urzędzie niemieckim i musi wystawić fakturę z niemieckim NIP i 19% VAT.
 7. Polska firma sprzedaje usługi osobom prywatnym – takie same zasady jak w punkcie wyżej.
 8. Zasady rozliczeń z niemieckim urzędem skarbowym

Jak rozliczać się z Niemieckim urzędem skarbowym?

Jeśli naliczamy podatek VAT w Niemczech, należy go przekazać do niemieckiego biura przy użyciu niemieckiego numeru podatkowego.

 • Mniej niż 1000 EUR rocznie – faktura roczna
 • Mniej niż 7500 EUR – rozliczenie kwartalne
 • Powyżej 7500 EUR – rozliczane miesięcznie

Biuro rachunkowe w Niemczech

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech powinien mieć księgowość w Niemieckim biurze lub polskim specjaliście. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedniego kandydata:

⦁ Znajdź ekspertów w swojej dziedzinie,

⦁ Sprawdź umiejętności kandydatów – zasięgnij porady,

⦁ Przeprowadź wywiady środowiskowe – zasięgnij porady u przyjaciół lub innych firm.

Dobry księgowy to klucz do sukcesu w biznesie. Powinien być w stałym kontakcie z klientem i dbać o jego interesy. Bardzo ważna jest również aktualna wiedza – przepisy w Niemczech zmieniają się co roku, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!