Kategorie
Podatki Niemcy

Jak rozliczyć podatek VAT w Niemczech?

Rozliczenie VAT w Niemczech, czyli temat dla przedsiębiorców działających na rynku naszych zachodnich sąsiadów. Czy opłaca się przechodzić na Niemiecki VAT? Jakie są z tego korzyści? Czy trudno go rozliczyć? Wstępne odpowiedzi na te pytania poznasz w tym poradniku. Bo jak się okazuje, niesie ze sobą to wiele korzyści.

Coraz więcej polskich firm rejestruje się do VAT w Niemczech lub zaczyna rozważać tę opcję. Jaka jest tego przyczyna i jaki jest obowiązek podatnika do zapłaty niemieckiego podatku VAT? Musisz mieć świadomość, że decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie opodatkowana w Niemczech, musisz się zarejestrować, a następnie otrzymasz osobisty niemiecki numer VAT UE (umsatzsteuer). Wiąże się to z koniecznością wypełniania wielu różnych dokumentów, papierów i innych kwestionariuszy związanych z rozliczeniem podatku niemieckiego.

Wiemy, że z punktu widzenia Polaków, którzy nie znają lokalnego systemu, mogą mieć problemy, dlatego możemy Ci pomóc, ale w tym wpisie poznaj najpierw podstawy. Przeczytaj go na sam początek. Jeżeli pojawią się problemy, to pamiętaj, że pomagamy w dopełnieniu formalności wymaganych do rozliczenia podatku VAT w Niemczech w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującą zagraniczną stawką podatku.

Co to jest umsatzsteuer?

Podatki w Niemczech rozliczane są corocznie, co bardzo różni się od polskiego (płacimy kwartalnie i miesięcznie). Oprócz deklaracji rocznej składana jest również deklaracja wstępna, czyli wykazywane są transakcje związane z niemieckim podatkiem VAT i na tej podstawie deklarowana jest zaliczka. Od terminu płatności (umsatzsteuer) należy odliczyć podatek naliczony według obowiązującej stawki podatkowej.

Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą lub firmą i zarejestrowałeś się jako płatnik podatku VAT w Niemczech, Twoim obowiązkiem jest złożenie wstępnego miesięcznego rozliczenia w roku rejestracji i następnym roku. Wstępną deklarację należy składać do 10 dnia każdego miesiąca (w Polsce data ta to 25 dnia następnego miesiąca). Jak je odpowiednio przygotować? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie i chcesz rozliczyć VAT w Niemczech, niezależnie od stawki podatku, która obowiązuje dla Twoich usług lub produktów, możesz zlecić nam to zadanie.

Deklaracja podatkowa w Niemczech – kiedy?

Obowiązek składania rocznych deklaracji w Polsce nie ma zastosowania. Zeznanie roczne powinno być sumą wszystkich wstępnych deklaracji złożonych w danym roku i nie powinno się od nich zbytnio różnić. Deklaracje roczne należy składać do 31 maja następnego roku. Jeśli dana firma jest prowadzona i obsługiwana przez doradcę podatkowego, termin znacznie się wydłuża do końca roku później.

W Niemczech i Polsce podatnicy VAT muszą składać informacje o transakcjach. Na zgłoszenie w deklaracji podatkowej VAT w Niemczech, przedsiębiorcy mają czas do 25. przyszłego miesiąca. Jeśli w ciągu miesiąca nie ma żadnej transakcji unijnej, nie należy jej nigdzie zgłaszać, tak jak w Polsce. Z pewnością dużą pomocą jest przesyłanie takich podsumowań drogą elektroniczną.

Decydując się na niemiecki podatek VAT, musisz wiedzieć, że rozliczanie podatku VAT wymaga bardzo dużej znajomości niemieckich przepisów i ustaw. Rejestracja podatkowa w Niemczech to dopiero pierwszy i najłatwiejszy krok. Struktura i obowiązki opłat nie różnią się zbytnio od tego, jak działa w Polsce, ale warto poszukać biura rachunkowo-podatkowego, które ma dużą wiedzę na temat niemieckiego opodatkowania.

Pomoc przy zwrot podatku VAT z Niemiec.

Warto wspomnieć, że podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, podczas gdy stawka obniżki podatku to tylko 7%. Ceny preferencyjne obejmują: bilety na różne zajęcia sportowe, kulturalne i rekreacyjne, usługi noclegowe, prasę, prasę, transport personelu, leki, inne wyroby medyczne, książki oraz najbardziej podstawowe artykuły spożywcze. Podsumowując, jeśli działasz na terenie Niemiec, to weź pod uwagę podatek VAT. A jak masz pytania, wątpliwości lub coś jest niejasne, to napisz do nas, pomożemy Ci. Od wielu lat, skutecznie działamy na rynku niemieckim, pomagając przy otwieraniu, prowadzeniu i rozliczaniu różnych form działalności gospodarczej w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!