Kategorie
Podatki Niemcy

Jak odliczać podatki w Niemczech?

W poprzednim wpisie pisaliśmy o podatkach, które czekają na Ciebie w momencie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli Gewerbe lub spółki osobowej. Są to trzy bazowe podatki, a konkretnie podatek dochodowy, podatek od sprzedaży i podatek od obrotów w Niemczech. Dziś skupimy się na obliczaniu każdego z nich. Być może masz smykałkę księgowego i będziesz umieć zrobić to samodzielnie, a jeżeli nie, to warto przynajmniej wiedzieć, jak to obliczać. Pomoże to w zarządzaniu finansami, uniknięciu danego progu podatkowego i zaoszczędzeniu sporo pieniędzy.

Jak obliczać podatek dochodowy w Niemczech?

Przypomnijmy, że jeśli Twój roczny dochód jest niższy niż 8600 EUR (podstawowa ulga), nie płacisz podatku dochodowego. Jeśli zarabiasz więcej, stawka podatku waha się od 6% do 42%, w zależności od dochodu, plus podatek kościelny lub dodatek solidarnościowy. Więcej szczegółów o wszystkich podatkach, jeśli chcesz odświeżyć sobie ten temat, znajdziesz w tekście: Jakie podatki płaci firma w Niemczech? A teraz przechodzimy do szczegółów.

Podatek dochodowy w Niemczech jest obliczany w następujący sposób:

Dochód do opodatkowania × stawka podatku dochodowego = podatek dochodowy

Ręczne obliczanie podatku dochodowego jest bardziej skomplikowane, dlatego na stronie Federalnego Ministerstwa Finansów znajduje się oficjalny kalkulator podatku dochodowego:

Jak obliczany jest podatek od działalności w Niemczech?

Wzór na obliczenie niemieckiego podatku od sprzedaży jest następujący:

Dochód operacyjny x 3,5% x stawka podatku od sprzedaży = podatek od sprzedaży

Chociaż pomiar podatku zawsze wynosi 3,5%, niemiecka stawka podatku od sprzedaży różni się w zależności od lokalizacji firmy. Stawka ta jest ustalana przez gminę.

Przypomnienie: podatek od sprzedaży jest wliczony w podatek dochodowy. Więc obciążenie pozostaje mniej więcej takie samo.

Jak obliczany jest podatek obrotowy w Niemczech?

Przypomnijmy tutaj, że ten podatek naliczany jest dopiero w momencie, kiedy przekroczysz 22.000 euro rocznie. Kwota dla osoby otwierającej firmę wydaje się duża ale w rzeczywistości już po roku prowadzenia działalności gospodarczej łatwo ją prekroczyć! Przykładowo, zarabiasz 2.000 euro miesięcznie przez cały rok, to już daje Ci 24.000 Euro w ciągu roku. Warto tego pilnować!

Podatek od sprzedaży w Niemczech jest obliczany według następującego wzoru:

Obrót × stawka podatku obrotowego (7% lub 19%) = podatek obrotowy

Opodatkowanie jako spółka kapitałowa: Wspominaliśmy jeszcze o spółkach osobowych, te płacą podatek obrotowy i podatek obrotowy, oprócz:

  • Podatek dochodowy od osób prawnych (Körperschaftsteuer, Niemcy)
  • Podatek od dochodów kapitałowych (Kapitalertraggssteuer)

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!