GMBH – to najpopularniejsza forma prowadzenia spółki w Niemczech. Prócz niej jest kilka innych form, które omówimy, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Forma prawna tworzy ramy prawne dla działalności przedsiębiorczej. Wybór formy prawnej wpływa np. na obowiązki podatkowe i rachunkowe, odpowiedzialność czy wygląd zewnętrzny nazwy firmy. Rodzaj formy prawnej determinuje formalności związane z założeniem firmy oraz sposób, w jaki inwestorzy i banki oceniają firmę. Przepisy dotyczące poszczególnych form prawnych spółek wynikają z BGB, HGB lub GmbHG.
Termin forma korporacyjna jest synonimem terminu forma prawna. Forma prawna założenia zespołu nazywana jest również formą spółki, ponieważ założyciele zespołu spotykają się tutaj jako udziałowcy.
Ważne: Właściciel małej firmy nie jest osobą prawną, ale użytkownikiem przepisów dotyczących podatku od sprzedaży dla małych firm.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące form prawnych spółek:
Jakie są formy prawne?
Rozróżnia się podstawowe formy prawne dla firm jednoosobowych, spółek osobowych i korporacji. Jedynymi właścicielami mogą być:
- wolny strzelec
- drobni handlarze
- Biznesmen np. jako handlowiec.
Partnerstwa to:
- Społeczeństwo prawa cywilnego (GbR)
- Spółka jawna (OHG)
- Spółka komandytowa (KG)
Korporacje obejmują:
- GmbH
- UG (z ograniczoną odpowiedzialnością) jako mini-GmbH
- Inc
- KGaA.
Nową formą prawną dla korporacji jest Societas Europea (SE), spółka akcyjna prawa europejskiego.
Jakie są najczęstsze formy prawne?
Zdecydowanie najpopularniejszą formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Im większa staje się firma, tym częściej można znaleźć korporacje. Od wielkości firmy zatrudniającej 10 pracowników dominują korporacje. Wiąże się to z przewagą ograniczonej odpowiedzialności i łatwiejszym dostępem do kapitału inwestorskiego oraz możliwością profesjonalnego ustawienia kadry zarządzającej. Oto dane z aktualnej publikacji Federalnego Urzędu Statystycznego.
Łączna liczba firm:
- jednoosobowa działalność gospodarcza: 62%
- Partnerstwa: 11%
- Korporacje: 21%
- inne: 10%
Firmy zatrudniające 10 lub więcej pracowników:
- jednoosobowa działalność gospodarcza: 18%
- Partnerstwa: 18%
- Korporacje: 54%
- inne: 10%
Czy freelancer może założyć GmbH?
GmbH jest komercyjną formą prawną, w której przedsiębiorca płaci podatek handlowy. Zaletą statusu freelancera jest to, że nie musisz płacić żadnego podatku handlowego. W praktyce zdarzają się przypadki, w których freelancerzy zakładają GmbH. Ma to związek z faktem, że freelancerzy chcą całkowicie ograniczyć swoją odpowiedzialność do majątku firmy. W zamian akceptują niekorzyść podatku handlowego.
Zobacz także: Księgowość w Niemczech
Co to jest UGmbH?
UGmbH oznacza spółkę przedsiębiorczą lub UG (z ograniczoną odpowiedzialnością). Oznaczenie UGmbH jest dość nietypowe, w transakcjach handlowych UG działa w następujący sposób: NAZWA + UG (ograniczona odpowiedzialność) lub NAZWA+Unternehmergesellschaft (ograniczona odpowiedzialność).
UG (ograniczona odpowiedzialność) jest odmianą GmbH. Główna różnica polega na tym, że UG (ograniczona odpowiedzialność) wymaga jedynie kapitału początkowego w wysokości 1 €.
Jaka jest najlepsza forma prawna z punktu widzenia inwestora?
Tylko korporacje są odpowiednie dla inwestorów. Istnieją tylko regulacje prawne dotyczące podejmowania decyzji w spółce w przypadku korporacji, na przykład poprzez zgromadzenie wspólników w przypadku GmbH lub walne zgromadzenie w przypadku AG. Ponadto inwestor odpowiada tylko kapitałem, który wniósł.