Kategorie
Podatki Niemcy

Gewerbesteuer – podatek od działalności handlowej i przemysłowej

Będąc przedsiębiorcą na terenie Niemiec nie ujdzie uwadzę Ci definicja podatku Gewerbesteuer. To obowiązkowy podatek od działalności handlowej i przemysłowej. W tym krótkim poradniku omówimy definicję tego podatku, a także powiemy Ci, kiedy jesteś zobowiązany się rozliczać, a także jaka jest stawka podatku w Niemczech. W razie pytań, zawsze możesz do nas napisać!

Gewerbesteuer (w skrócie GewSt) to podatek miejski. Wszelka działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech w formie spółek osobowych, spółek kapitałowych oraz poprzez oddziały lub zakłady zlokalizowane na terenie Niemiec podlega opodatkowaniu. Zasadniczo jest to podatek lokalny pobierany przez gminę, w której znajduje się firma. Podstawą opodatkowania jest dochód z działalności gospodarczej, ewentualnie pomniejszony o kwotę wolną od podatku – kwotę 24 500 euro (w przypadku działalności osobistej lub wspólnika w spółce osobowej).

Wysokość podatku zależy od lokalizacji firmy i jest obliczana na podstawie zysku. Dlatego wielkość Gewerbesteuer będzie różna w różnych miastach. Podstawowa stawka podatku wynosi 3,5%. Z tej kwoty gmina obliczyła własną stawkę podatkową, tzw. Gewerbesteuerhebesatz (Gewerbesteuerhebesatz), stosując odpowiedni mnożnik stawki.

Mnożnik jest wysoki, podstawowa wysokość to 200%, ale sporo landów ma znacznie większe mnożniki tego podatku, bo jest to nawet ponad 400%. Przykładowo, stawka mnożnika dla Gewerbesteuerhebesatz w niektórych landach wynosi:

  • Berlin – 410%
  • Monachium – 490%
  • Hamburg – 470%
  • Frankfurt – 460%

Kto może być zwolniony z podatku Gwewebesteuer?

Z tego podatku mogą być zwolnione firmy, które nie mają siedziby w Niemczech lub mają stałe miejsce prowadzenia działalności;

  • Wszelkie jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne, które nie przekraczają kwoty wolnej od podatku.
  • Partnerstwo (na przykład umowa szczegółowa) w celu założenia jednego przedsiębiorstwa.

Podatek znacznie ułatwia finansowanie gmin i jest jednym z podstawowych źródeł ich finansowania. Ma bardzo długą i bogatą historię. Podstawy obecnego charakteru opodatkowania można znaleźć w reformie podatkowej z 1936 roku. A to już dla ciekawskich.

W Niemczech pojawiają się informacje o uchyleniu tego podatku, ma to stanowić początek reformy podatkowej. Dla przykładu w Austrii, aż do 1994 roku przedsiębiorcy również byli poddani podatkowi Gewerbesteuer. Jednak po wspomnianym 94 roku został on zniesiony, a obecnie w Austrii płaci się podatek komunalny w wysokości 3% swoich obrotów. Jest to dużo bardziej opłacalne, co potwierdzą każde wyliczenia. Chcesz dowiedzieć się pierwszy o zmianie podatkowej w Niemczech? Zapisz się do naszego Newslettera lub odwiedzaj regularnie mój blog, a nie ominie Cię tak ważna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!